"Thank you USA". Tweet Sikorskiego o Nord Stream zrobił karierę w rosyjskich mediach

Wpis Radosława Sikorskiego wywołał burzę.
Wpis Radosława Sikorskiego wywołał burzę.
"Thank you, USA." napisał były szef MSZ Radosław Sikorski na Twitterze we wpisie ze zdjęciem gazu wydobywającego się na powierzchnię Bałtyku, nawiązując do wycieków z gazociągów Nord Stream. Wpis europosła natychmiast podchwyciły rosyjskie media. Zareagowała też rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.

Kontrowersyjny wpis Sikorskiego o Nord Stream

"Dziękuję, USA" — napisał na Twitterze Radosław Sikorski. To komentarz do zdjęcia przedstawiającego wzburzoną wodę w Bałtyku (miejsce wycieku gazu z gazociągu Nord Stream).

Jako "skrajną nieodpowiedzialność" - ocenił ten wpis pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Napisał we wtorek na Twitterze, że rosyjska propaganda natychmiast po eksplozjach zaczęła promować insynuacje wobec Polski, Ukrainy i USA, oskarżając Zachód o agresję wobec Nord Stream 1 i Nord Stream 2.


"Uwiarygodnianie rosyjskich kłamstw w takiej chwili szkodzi bezpieczeństwu Polski" - stwierdził zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.

"Możecie być pewni. Ten wpis obiegnie wszystkie rosyjskie media. Nie mam żadnych wątpliwości wobec autora..." - napisał natomiast o wpisie Sikorskiego wiceminister MSWiA Maciej Wąsik.


Tak się rzeczywiście stało. Wpis Radosława Sikorskiego rzeczywiście błyskawicznie roznosi się w rosyjskich mediach.

Norweski rząd nie mógł dłużej zwlekać z decyzją. Reakcja na wybuchy przy Nord Stream

Kreml reaguje na słowa Sikorskiego

„Polski eurodeputowany i były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski napisał na Twitterze podziękowania dla Stanów Zjednoczonych za dzisiejszy wypadek na rosyjskich gazociągach. Czy to oficjalne oświadczenie o ataku terrorystycznym?” – zapytała na Telegramie udostępniając wpis Sikorskiego rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

„Dziękuję Radosławowi Sikorskiemu za informację o tym, kto stoi za tym terrorystycznym atakiem wymierzonym w infrastrukturę cywilną" - dodał Dmitrij Poljański, rosyjski dyplomata, pierwszy zastępca przedstawiciela Rosji przy ONZ.


Helena Villar z Russia Today przypomniała, że Sikorski to mąż wpływowej pisarki Anne Applebaum. „Publicznie dziękuje on Stanom Zjednoczonym za wysadzenie gazociągu Nord Stream. Już nawet nie zadają sobie trudu, żeby się ukryć” – podkreśliła.

Na innych prorosyjskich kontach w serwisach społecznościowych autorzy sugerują "dziwną zbieżność" wycieków z otwarciem gazociągu Baltic Pipe, który ma stworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników w krajach sąsiednich.

Premier przekazał nowe informacje ws. KPO. Odniósł się też do wycieku z Nord Stream

Wpis byłego szefa polskiej dyplomacji komentują również dziennikarze na całym świecie.

- Poseł do Parlamentu Europejskiego. Dziękuję USA za sabotaż North Stream - pisze m.in. włoski dziennikarz Gianluca Castro.


Sikorski tłumaczy się ze swojego wpisu

W kolejnych wpisach Sikorski po angielsku wyjaśniał swoje stanowisko. "Uszkodzenie Nordstream zawęża pole manewru Putina" - tłumaczył. "Jedyną logiką Nordstream było to, by Putin mógł bezkarnie szantażować lub prowadzić wojnę z Europą Wschodnią. Ukraina i państwa bałtyckie od 20 lat sprzeciwiają się budowie Nordstream" - pisał dalej. 


Przypomniał też słowa prezydenta Joe Bidena z 7 lutego tego roku: "Jeśli Rosja dokona inwazji na Ukrainę, nie będzie już Nord Stream 2. Położymy temu kres".


Sikorski zakończył stwierdzeniem, że po uszkodzeniu Nord Stream 2 "Pozycja Ukrainy i Polski się wzmocniła".

ja

Czytaj także:

Projekt "daniny Sasina". Wątpliwości na niekorzyść dużych przedsiębiorców

Prezydent: Baltic Pipe to uniezależnienie w kwestiach bezpieczeństwa energetycznego

Rosja podała częściowe wyniki tzw. referendów. Można się było tego spodziewać

Obowiązkowa opłata będzie jeszcze wyższa. Pojawił się komunikat z nowymi stawkamiLubię to! Skomentuj251 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka