Obowiązkowa opłata będzie jeszcze wyższa. Pojawił się komunikat z nowymi stawkami

Opłata za abonament RTV na rok 2023 wzrośnie. fot. Salon24.pl
Opłata za abonament RTV na rok 2023 wzrośnie. fot. Salon24.pl
Opłata za abonament RTV na rok 2023 wzrośnie. Tak wynika z komunikatu opublikowanego przez Pocztę Polską. Osoby, które uchylają się od zapłaty będą musiały zapłacić karę finansową.

Kolejna opłata będzie wyższa

Wysokość abonamentu RTV ustala Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. W br. opłaty za odbiorniki radiowe wynosiły 7,50 zł na miesiąc, a za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego opłata była równa 24,50 zł.

Od nowego roku z kolei stawki będą wynosić 8,70 za odbiornik radiowy i 27,30 zł za telewizor lub telewizor i radioodbiornik. 

Abonament RTV jest opłatą obowiązkową

W Polsce każda osoba, która w domu posiada telewizor lub radioodbiornik ma obowiązek rejestracji takiego urządzenia oraz regularnego opłacania abonamentu RTV. 

Z comiesięcznych opłat za użytkowanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych zwolnieni są: osoby, które ukończyły 75. rok życia lub 60. rok życia i pobierają emeryturę, której miesięczna wartość nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia, bezrobotni, osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu, osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc., osoby niezdolne do pracy i z pierwszą grupą inwalidzką, kombatanci, którzy są inwalidami wojennymi lub wojskowymi, bądź ich rodziny, oraz osoby, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych np. zasiłku stałego czy przedemerytalnego.

Radio w samochodzie, a abonament RTV 

Z art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych wynika, że wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą, na którą zarejestrowane jest auto ponoszą dodatkowe opłaty. Dotyczy to samochodów firmowych wynajmowanych i leasingowanych.

Jeżeli osoba, która prowadzi działalność gospodarczą, na którą zrejestrowane jest auto nie płaci abonamentu, to może otrzymać karę finansową. Jej wysokość jest taka sama, jak w przypadku prywatnego auta i wynosi 30-krotność abonamentu.

Dodajmy, że osoby prywatne jeśli opłacają abonament RTV w ramach gospodarstwa domowego regularnie, nie muszą dodatkowo płacić za radioodbiornik w aucie.

MP

Czytaj dalej: Lubię to! Skomentuj36 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka