Korea Północna wystrzeliła w czwartek rakietę balistyczną ze swojego wschodniego wybrzeża. fot. CC0
Korea Północna wystrzeliła w czwartek rakietę balistyczną ze swojego wschodniego wybrzeża. fot. CC0

Korea Północna nie zatrzymuje się, wojsko znów strzela. Najgorsze dopiero przed nami

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
Korea Północna wystrzeliła w czwartek rakietę balistyczną ze swojego wschodniego wybrzeża - poinformowało wojsko Korei Południowej. Ale to nie wszystko - według południowokoreańskiego wywiadu Korea Północna zamierza przeprowadzić w terminie od 16 października do 7 listopada swoją pierwszą próbę nuklearną od 2017 roku.

Korea Północna znów strzela. Już czwarty raz

To już czwarty od niedzieli test pocisków, jaki przeprowadził Pjongjang. Tylko w środę, 28 września wojsko Korei Północnej wystrzeliło ze stolicy Pjongjangu dwie rakiety balistyczne krótkiego zasięgu na wschód wód morskich kraju.

Wcześniej w czwartek wiceprezydent USA Kamala Harris, która przyjechała z wizytą do Korei Południowej, oświadczyła, że Korea Północna destabilizuje region, przeprowadzając testy rakietowe. Powiedziała również, że Stany Zjednoczone chciałyby, aby na Półwyspie Koreańskim zapanował pokój, a Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna (KRLD) nie stanowiła już więcej zagrożenia.

Korea Północna przygotowuje próbę nuklearną

Według wywiadu południowokoreańskiego Korea Północna zamierza przeprowadzić w terminie od 16 października do 7 listopada swoją pierwszą próbę nuklearną od 2017 roku.

Według południowokoreańskiej służby wywiadowczej NIS, Korea Północna zakończyła przygotowania do testu nuklearnego w tunelu Punggye-ri, gdzie w latach 2006-2017 przeprowadziła sześć podobnych prób.

Termin testu jest prawdopodobnie uzależniony od wydarzeń w Chinach, które są najważniejszym sojusznikiem reżimu Kim Dzong Una oraz od wydarzeń u jego największego wroga - w Stanach Zjednoczonych - twierdzi Yonhap.

"NIS uważa, że jeśli Korea Północna przeprowadzi test nuklearny, może to nastąpić pomiędzy 20. zjazdem Komunistycznej Partii Chin, który rozpocznie się 16 października, a wyborami w USA wyznaczonymi na 8 listopada" - powiedział agencji Yonhap deputowany południowokoreańskiego parlamentu Ju Sang Bum.

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka