W pobliżu wycieków z Nord Stream zaobserwowano rosyjski okręt wojenny. Źródło: EPA/HANNIBAL HANSCHKE
W pobliżu wycieków z Nord Stream zaobserwowano rosyjski okręt wojenny. Źródło: EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Są dowody na to, że Rosjanie zniszczyli gazociągi Nord Stream. Doniesienia CNN

Redakcja Redakcja Nord Stream Obserwuj temat Obserwuj notkę 67
Za eksplozje, które doprowadziły do wycieków z gazociągu Nord Stream, oskarżana jest Rosja. Jak podaje CNN - powołując się na dwa źródła w służbach dwóch zachodnioeuropejskich państw - zaobserwowano aktywność okrętu rosyjskiej marynarki wojennej.

Amerykańska telewizja CNN informuje, że w pobliżu wycieków na Morzu Bałtyckim zaobserwowano obecność rosyjskiego okrętu wojennego. Dodatkowo niedaleko wycieków widziany był także rosyjski okręt podwodny. Wskazywałoby to na Rosję jako inicjatora zniszczenia rur Nord Stream i Nord Stream 2. 

Rosyjskie okręty można często zaobserwować na tym obszarze 

Duńskie siły zbrojne z kolei tłumaczą, że rosyjskie okręty przeprowadzają na tym obszarze rutynowe operacje. Jeden z przedstawicieli duńskiego wojska mówił, że obecność okrętów nie oznacza, iż miały coś wspólnego z detonacjami na Nord Stream.

"Widzimy je każdego tygodnia" – cytuje swoje źródło CNN.

Czwarty wyciek z Nord Stream 

W czwartek media obiegła informacja o kolejnym wycieku z Nord Stream. Tym razem szwedzkie patrole wykryły go w wyłącznej strefie ekonomicznej.

Gazociągi Nord Stream 2 i Nord Stream 1 zostały uszkodzone w poniedziałek w pobliżu Bornholmu. Od tego czasu wycieka z nich gaz, trujący dla środowiska.

Śledztwa w sprawie wycieków ogłosiły Dania i Szwecja. Jednak może zająć nawet dwa tygodnie zanim eksperci będą mogli zbliżyć się do uszkodzonych rur. Pierwsza próba zbliżenia się do miejsc wycieków będzie możliwa najwcześniej w niedzielę.

MP

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka