USA prześlą sporą partię śmiercionośnej broni Ukrainie. Na długie lata

18 systemów HIMARS uzyska Ukraina w najbliższych latach.
18 systemów HIMARS uzyska Ukraina w najbliższych latach.
Biały Dom zaakceptował najnowszy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, którego wartość szacowana jest na ponad miliard dolarów. Oprócz 18 wyrzutni HIMARS wraz z nowoczesnymi instalacjami, Kijów otrzyma do obrony przed Rosjanami 150 Humvee, 150 pojazdów taktycznych, sprzęt do usuwania amunicji wybuchowej, kamizelki kuloodporne oraz szereg taktycznych systemów bezpiecznej łączności, obserwacji i optyki.

Do tej pory Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie 16 wyrzutni HIMARS, a Niemcy i Wielka Brytania 11 gąsienicowych wersji tego systemu M270 MLRS. 

Chcesz wykonać przegląd auta? Lepiej nie dziś, bo jest protest w Polsce

USAI dla Ukrainy

Wiadomo, że najnowszy pakiet nie zostanie zrealizowany natychmiast, bowiem mowa o programie Ukraine Security Assistance Initiative (USAI). Jak podaje "Ukraińska Prawda" w piątek, plany Waszyngtonu oznaczają wsparcie długofalowych potrzeb obronnych Ukrainy, rozłożonych na lata.  

Kijów uzyska kolejne systemy artyleryjskie HIMARS, które znakomicie spisują się na froncie. Sprzęt będą kupować USA od producenta w celu dostarczenia ich na Ukrainę, zamiast opróżniać własne zapasy wojskowe, co nastąpiło wcześniej w przypadku 16 systemów wysłanych na front.  

Trump proponuje pokój Ukrainie i Rosji. "Stawką jest cały świat"

HIMARS-y nie od razu 

- Zakup i dostawa tych systemów HIMARS i związanej z nimi amunicji potrwa kilka lat. Dzisiejsze ogłoszenie to dopiero początek procesu zaopatrzenia - zasugerował wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu w rozmowie z ukraińskim dziennikiem. - Jeśli dzisiaj nie zainwestujemy w zakup HIMARS na przyszłość, nie będzie ich tam, gdy ukraińskie siły zbrojne będą ich potrzebować w przyszłości. (...) To naprawdę znacząca inwestycja i ma na celu zapewnienie, że w przyszłości Ukraina będzie miała to, czego potrzebuje na dłuższą metę, aby odstraszyć przyszłe zagrożenia. W żaden sposób nie wyklucza to, że będziemy nadal inwestować w ich obecne siły, biorąc wykorzystanie możliwości, które są dzisiaj dostępne, a które możemy dziś uzyskać z amerykańskich zapasów - ocenił rozmówca "Ukraińskiej Prawdy". 

Kolejny wyciek z Nord Stream. Szwedzi potwierdzają, że jest problem na Bałtyku

- Ukraina potrzebuje naszej pomocy, aby wygrać dzisiaj. I nadal będą potrzebować naszej pomocy, gdy wojna się skończy - mówił już kilka miesięcy temu sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Waszyngton przekazał Kijowowi pomoc szacowaną na ponad 16 mld dolarów. 

GW

Lubię to! Skomentuj34 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka