Pod Brańskiem odkryto biżuterię z przełomu X i XI wieku. fot. patricksommer/Pixabay
Pod Brańskiem odkryto biżuterię z przełomu X i XI wieku. fot. patricksommer/Pixabay

Pod Brańskiem odkryto bezcenny skarb. Badacze nie mogli uwierzyć własnym oczom

Redakcja Redakcja Muzea Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
W okolicach Brańska odkryto niezwykły skarb w postaci wczesnośredniowiecznej biżuterii składającej się z blisko 50 ozdób pochodzących najprawdopodobniej z przełomu X i XI wieku. Odkrycie zaprezentowano 28 września w trakcie konferencji prasowej w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku.

Niezwykłe odkrycie pod Brańskiem

Do przedmiotowego odkrycia doszło dzięki skoordynowanej współpracy Wojewódzkiej Komendy Policji w Białymstoku, w tym podległych jej jednostek oraz Podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Współpraca ta odbywała się zarówno w warstwie analitycznej, jak i przy realizacji zadania. Znaczącą rolę podczas wykonywania czynności odegrali koordynatorzy ds. dóbr kultury.

Unikalny skarb. Biżuteria jest w świetnym stanie

Odkrycie składa się m.in. z bogato zdobionych srebrnych lunuli, różnych typów srebrnych zausznic, srebrnych paciorków z guzami oraz paciorków szklanych. Odkryta biżuteria zawiera również bransoletkę, pierścionek oraz fragmenty łańcuszka wykonane z brązu. Wszystkie te przedmioty złożone były w niewielkim, zdobionym ceramicznym naczyniu.

Zobacz galerię zdjęć:

fot. wuoz.bialystok.pl
fot. wuoz.bialystok.pl fot. wuoz.bialystok.pl fot. wuoz.bialystok.pl fot. wuoz.bialystok.pl fot. wuoz.bialystok.pl

Wczesnośredniowieczna biżuteria prezentuje wysoki kunszt wykonania. Ze wstępnych ustaleń wynika, iż przedstawione zausznice półkoliste z zawieszkami na łańcuszkach mogą wywodzić się z kręgu orientalno-bizantyjskiego. Być może były produktem miejscowym powstałym pod wpływem impulsów przenikających na nasze ziemie lub importem z miejsca ich wytworzenia. Zausznice podobnego typu znaleziono m.in. w skarbie z Góry Strękowej, z Obry Nowej i w skarbie z Zalesia. Z kolei przedstawione paciorki łukowate są znaleziskiem stosunkowo rzadkim. Podobne egzemplarze również odnaleziono w skarbie z Góry Strękowej – powiedziała prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz – Podlaska Konserwator Zabytków.

SW

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj7 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura