Rada Europejska wydała oświadczenie. Premier: działania Putina spotkają się z reakcją

fot. MPD01605, Flickr, CC BY-SA 2.0
fot. MPD01605, Flickr, CC BY-SA 2.0
Członkowie Rady Europejskiej, w tym premier Mateusz Morawiecki, wydali oświadczenie w sprawie aneksji przez Rosję obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. Wspólnota zdecydowanie odrzuca i jednoznacznie potępia bezprawne działania Rosji i uznaje je za nieważne. Członkowie Rady Europejskiej wezwali także inne państwa i organizacje międzynarodowe do jednoznacznego odrzucenia tej nielegalnej aneksji. Jednocześnie UE wyraża zdecydowane poparcie dla Ukrainy i zapowiada podjęcie dalszych sankcji. Szef polskiego rządu od początku konfliktu angażuje się we wsparcie Ukrainy także na arenie międzynarodowej. Polska jest zdeterminowana do dalszej współpracy w tym zakresie. Popieramy niezależność, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.

Oświadczenie członków Rady Europejskiej ws. aneksji przez Rosję okupowanych obwodów Ukrainy

Zdecydowanie odrzucamy i jednoznacznie potępiamy bezprawne zaanektowanie przez Rosję ukraińskich obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. Poprzez celowe podważanie ładu międzynarodowego opartego na prawie i jawne łamanie podstawowych praw Ukrainy do niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej – podstawowych zasad zapisanych w Karcie Narodów Zjednoczonych i w prawie międzynarodowym – Rosja naraża na szwank światowe bezpieczeństwo.

Rada Europejska: Nigdy nie uznamy wyników pseudoreferendów

Nie uznajemy i nigdy nie uznamy bezprawnych „referendów”, które Rosja sfabrykowała jako pretekst do dalszego naruszania niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, ani ich sfałszowanych i bezprawnych wyników. Nigdy nie uznamy tej bezprawnej aneksji. Decyzje te są nieważne i nie mogą wywoływać żadnych skutków prawnych. Krym, Chersoń, Zaporoże, Donieck i Ługańsk to Ukraina. Apelujemy do wszystkich państw i organizacji międzynarodowych, aby jednoznacznie odrzuciły tę bezprawną aneksję.

Unia Europejska zaostrzy sankcje

W obliczu rosyjskiej wojny napastniczej i nowej eskalacji działań ze strony Moskwy Unia Europejska zdecydowanie solidaryzuje się z Ukrainą i jej obywatelami. Niezachwianie popieramy integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy. Ukraina korzysta z przysługującego jej uzasadnionego prawa do obrony przed rosyjską agresją, aby odzyskać pełną kontrolę nad swoim terytorium, i ma prawo wyzwolić okupowane terytoria leżące w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Groźby nuklearne ze strony Kremla, mobilizacja wojskowa oraz strategia fałszywego prezentowania terytorium Ukrainy jako terytorium Rosji, a także twierdzenia, że wojna jakoby toczy się teraz na terytorium Rosji, nie osłabią naszej determinacji.

Wobec bezprawnych działań Rosji zaostrzymy środki ograniczające. Jeszcze bardziej zwiększymy presję na Rosję, aby zaprzestała swojej wojny napastniczej.

Powtarzamy, że Unia Europejska stanowczo solidaryzuje się z Ukrainą i że będzie nadal udzielać jej silnego wsparcia gospodarczego, wojskowego, społecznego i finansowego, tak długo jak będzie to potrzebne.

Premier: działania reżimu Putina spotkają się ze stanowczą reakcją

Także na stronie premiera Mateusza Morawieckiego pojawił się stanowczy komunikat w sprawie działań Rosji. Szef polskiego rządu zapowiedział, się że działania reżimu Putina spotkają się ze stanowczą reakcją.

SW

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka