Jest gorzej, niż myślano. Inflacja rośnie

We wrześniu inflacja wyniosła 17,2 procent. To więcej niż szacowało ministerstwo finansów. (fot. Pixabay)
We wrześniu inflacja wyniosła 17,2 procent. To więcej niż szacowało ministerstwo finansów. (fot. Pixabay)
GUS poinformował, że według szybkiego szacunku we wrześniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 17,2 procent w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.

Kolejny rekord inflacji

Według szybkiej kalkulacji Głównego Urzędu Statystycznego, liczone rok do roku tempo spadku wartości pieniądza we wrześniu wyniosło 17,2 procent. To kolejny wyższy szczyt niż w sierpniu, kiedy to inflacja rok do roku wyniosła 16,1 procent.

Ministerstwo finansów szacowało, że inflacja we wrześniu wyniesie 16,4 procent. 

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sierpniu wyniosło 6583,03 zł. To o 2,9 procent mniej względem lipca 2022 roku. Rok do roku wzrosło zaś o 12,7 procent. Oznacza to, że siła nabywcza pensji spadła, bowiem wynagrodzenia rosły wolniej od cen.

Inflacja we wrześniu. Co najbardziej podrożało?

GUS wyliczył, że w stosunku do sierpnia 2022, we wrześniu ceny wzrosły o 1,6 procent. Z miesiąca na miesiąc spadły zaś ceny paliw.


Według danych GUS najszybciej drożały nośniki energii, których cena w ciągu roku wzrosła o 44,2 procent. W porównaniu do sierpnia, we wrześniu za prąd elektryczny oraz gaz trzeba było zapłacić 3,7 procent więcej.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych we wrześniu wzrosły o 19,3 procent rok do roku i o 1,7 procent w stosunku do sierpnia 2022.

Inaczej mają się ceny paliw, które w stosunku do sierpnia 2022 roku staniały o 2,1 procent. W ujęciu rocznym wzrosły one jednak o 18,3 procent.


RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj166 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka