Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu niepodległości Chersonia i Zaporoża. W piątek cztery okupowane ukraińskie obwody zostaną włączone do Rosji. (fot. PAP/EPA)
Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu niepodległości Chersonia i Zaporoża. W piątek cztery okupowane ukraińskie obwody zostaną włączone do Rosji. (fot. PAP/EPA)

Putin nielegalnie wciela okupowane tereny do Rosji. Komentuje też wycieki z Nord Stream

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 34
W czwartkową noc Władimir Putin podpisał dekrety uznające niepodległość Chersonia i Zaporoża. Zapowiedział również, że w piątek włączy do Rosji cztery okupowane ukraińskie obwody: doniecki, ługański, chersoński i zaporoski. Decyzja ta ma zostać zatwierdzona przez rosyjski parlament.

Putin podpisał dekrety o aneksji Chersonia i Zaporoża

W lutym prezydent Rosji uznał niepodległość samozwańczych republik Doniecka i Ługańska.

Władimir Putin oznajmił, że jest jest on gotów bronić tych terytoriów wszelkimi dostępnymi środkami. Wskazał również, że byłby skłonny użyć ataku nuklearnego, aby powstrzymać wysiłki Ukrainy na rzecz wyzwolenia jej suwerennego terytorium.

W nocy z czwartku na piątek prezydent Rosji podpisał również dekrety uznające niepodległość Chersonia i Zaporoża.

Świat nie uzna aneksji?

Decyzja o aneksji czterech ukraińskich obwodów wywołała falę miedzynarodowego potępienia Rosji.

— Każda decyzja o przystąpieniu do aneksji obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego na Ukrainie nie miałaby podstawy prawnej i zasługuje na potępienie — powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Słowa Guterresa skomentował na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

— Doceniam jasne stanowisko sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa w sprawie kryminalnych zamiarów Federacji Rosyjskiej, dążącej do nielegalnego anektowania kolejnych terenów Ukrainy: takie działania nie będą miały żadnej mocy prawnej, rażąco naruszają Cele i Zasady Karty Narodów Zjednoczonych i nie zostaną uznane przez świat — podkreślił.

Z kolei w czwartek prezydent USA Joe Biden oświadczył, że Stany Zjednoczone nie uznają roszczeń Rosji do suwerennego terytorium Ukrainy, a "tak zwane referenda" w czterech okupowanych obwodach Ukrainy "były absolutną fikcją".

Putin o wyciekach na gazociągach Nord Stream

Władimir Putin podczas rozmowy z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem po raz pierwszy skomentował incydenty na gazociągach Nord Stream.

— Prezydent Rosji ocenił jako bezprecedensowy sabotaż, a właściwie - akt międzynarodowego terroryzmu incydenty na gazociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Zauważa się, że Rosja wnosi tę kwestię do pilnej dyskusji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ — przekazała agencja TASS.

Przypomnijmy, w poniedziałek wykryto trzy wycieki z gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2. W czwartek wykryto kolejny z nich. Niemcy podejrzewają, że są one wynikiem celowych działań. Dania i Szwecja również sugerują, że może to być sabotaż.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka