Kiedy pojawi się nota do Niemiec ws. reparacji? Polityk PiS podał wstępny termin

W najbliższych dniach pojawi się nota dyplomatyczna do Niemiec ws. reparacji? (fot. Twitter/KPRM)
W najbliższych dniach pojawi się nota dyplomatyczna do Niemiec ws. reparacji? (fot. Twitter/KPRM)
Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski stwierdził w piątek na antenie radia Wnet, że nota dyplomatyczna skierowana do Niemiec w sprawie reparacji pojawi się w ciągu najbliższego tygodnia lub dwóch. — Za tą notą pójdą ofensywne działania dyplomatyczne nie tylko w Niemczech, ale w UE i na całym świecie — dodał.

Nota dyplomatyczna ws. reparacji już niebawem

W piątek Sobolewski zapytany został na antenie radia Wnet o wypowiedź szefa Gabinetu Prezydenta Pawła Szrota, który w rozmowie z Polską Agencją Prasową podkreślił, że "gdy działania ws. reparacji wojennych od Niemiec skonkretyzują się, rząd może liczyć na pełne wsparcie prezydenta Andrzeja Dudy". O wsparcie w tej sprawie zwrócił się do prezydenta poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

— Sądzę, że to jest kwestia najbliższego tygodnia, może dwóch tygodni, gdy pojawi się nota dyplomatyczna skierowana do Niemiec — oświadczył Sobolewski. I — jak dodał — "to będzie już ten kolejny etap dyplomatyczny".

"Ofensywne działania dyplomatyczne"

Według sekretarza generalnego PiS, "za tą notą pójdą ofensywne działania dyplomatyczne nie tylko w Niemczech, ale w Unii Europejskiej i na całym świecie".

— Ten temat będzie kontynuowany i liczymy, że w perspektywie kilku, kilkunastu lat przyniesie spodziewane efekty — powiedział polityk PiS.

Raport ws. reparacji wojennych

1 września PiS zaprezentowało raport o stratach poniesionych przez Polskę w związku z agresją i okupacją niemiecką w czasie II wojny światowej, z którego wynika, że ogólna kwota strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł. Raport przygotował działający w poprzedniej kadencji parlamentu zespół, którym kierował poseł Mularczyk.

Dzień po prezentacji raportu wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał raport niemieckiemu koordynatorowi do spraw współpracy z Polską Dietmarowi Nietanowi. Jak informował premier Mateusz Morawiecki, wkrótce ma być też przygotowana i wysłana do Niemiec oficjalna nota dyplomatyczna.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj34 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka