Ważny bank przestaje istnieć. Musi to wiedzieć każdy jego klient

Koniec działalności Getin Noble Banku. Jego działalność przeniesiona zostanie do Banku BFG S.A. (fot. Flickr)
Koniec działalności Getin Noble Banku. Jego działalność przeniesiona zostanie do Banku BFG S.A. (fot. Flickr)
W piątek Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku. Jego działalność przeniesiona zostanie do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjny, utworzonego przez osiem banków komercyjnych.

Bank Leszka Czarneckiego upada

W komunikacie podano, że 3 października bieżącego roku działalność Getin Noble Banku zostanie przeniesiona do Banku BFG S.A., którego właścicielem od 3 października będzie obok BFG System Ochrony Banków Komercyjnych S.A. (SOBK), utworzony przez osiem największych banków komercyjnych działających w Polsce (Alior Bank S.A., Bank Millennium S.A., Bank Pekao S.A., BNP Paribas Bank Polska S.A., ING Bank Śląski S.A., mBank S.A., Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A., Santander Bank Polska S.A).

Przymusowa restrukturyzacja w Getin Noble Bank

Podkreślono, że przeniesienie działalności GNB odbywa się w ramach przymusowej restrukturyzacji, wszczętej w piątek przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny ze względu na bardzo złą sytuację kapitałową Getin Noble Banku. Decyzję o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji BFG wydał w czwartek 29 września.

Na przeprowadzenie procesu przymusowej restrukturyzacji w zakresie przeniesienia działalności Getin Noble Banku i zapewnienia nieprzerwanej obsługi jego klientów i bezpieczeństwa ich środków przeznaczono 10,34 mld zł bezzwrotnego wsparcia, z czego 6,87 mld pochodzi z funduszy własnych BFG, a 3,47 mld zł to zaangażowanie środków SOBK.

Dla klientów nic się nie zmienia

BFG podkreśliło, że dla klientów Getin Noble Banku nic się nie zmienia.

— Wszyscy klienci są i będą obsługiwani tak jak do tej pory, mają nieprzerwany dostęp do wszystkich swoich środków pieniężnych. Dotyczy to wszystkich osób i podmiotów, które na dzień 30 września 2022 r. są klientami Getin Noble Banku S.A., w tym klientów firmowych, z sektora publicznego, a także klientów bankowości osobistej i private banking — zaznaczono.

Zapewniono też klientów, że będą oni mogli nadal korzystać z kart i bankomatów. Nie zmieniają się numery rachunków bankowych, strony logowania, hasła i loginy do bankowości internetowej pozostają bez zmian. Przeniesione zostaną m.in. wszystkie depozyty, a także kredyty w złotych. Kredyty należy spłacać na dotychczasowych zasadach.

Co z kredytami?

Kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych (CHF, EUR, USD, JPY) są wyłączone z przeniesienia i pozostają w Getin Noble Banku, jednak sytuacja kredytobiorców mających hipoteczne kredyty walutowe w zakresie ich obsługi również nie ulega zmianie: należy je spłacać na dotychczasowych zasadach i na dotychczasowe numery rachunków. Polecenia przelewu z przeniesionych rachunków bankowych będą dalej realizowane, a klienci posiadający kredyty hipoteczne w walutach obcych będą obsługiwani bez zmian.

Rebranding na VeloBank. "Klienci nie muszą podejmować żadnych działań"

— W związku z przymusową restrukturyzacją Getin Noble Banku klienci nie muszą podejmować żadnych działań — zaznaczono.

Docelowo bank, do którego zostanie przeniesiona działalność Getin Noble Banku, będzie działał pod nazwą VeloBank S.A. Trwa proces rejestracji zmiany nazwy, a klienci będą informowani o zmianach na bieżąco.

Placówki będą działać pod dotychczasowymi szyldami do czasu rebrandingu na VeloBank S.A.

W komunikacie podano, że Getin Noble Bank od 2016 r. notował nieprzerwanie straty roczne, 29 kwietnia br. bank poinformował publicznie o wystąpieniu przesłanki zagrożenia upadłością. Z oszacowania przygotowanego przez niezależny podmiot – Deloitte Advisory spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. wynika, że Getin Noble Bank miał ujemne kapitały własne na poziomie -3,6 mld zł, co oznacza, że aktywa nie wystarczały na pokrycie zobowiązań.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej BFG.

Leszek Czarnecki reaguje na przejęcie Getin Noble Banku

Do sprawy odniósł się właściciel Getin Noble Banku Leszek Czarnecki, który stwierdził swoim oświadczeniu, że "plan Zdzisława został zrealizowany i bank przejęto".

W komunikacie Czarneckiego, udostępnionym na Twitterze za pośrednictwem adwokata biznesmena Romana Giertycha stwierdził opisał on również jak "4 lata temu został zaproszony na spotkanie z szefem KNF panem Markiem Chrzanowskim", gdzie ten zaproponował mu, aby zatrudnił jego znajomego prawnika. Jak oświadczył Czarnecki, miało to zapewnić "dobre relacje jego banków z KNF".

W przypadku odmowy Leszka Czarneckiego, Chrzanowski "przedstawił też alternatywę".

— Był nią plan przejęcia Getin Noble Banku za złotówkę — oświadczył biznesmen. — Nazwał ten plan "planem Zdzisława", gdyż miał go proponować ówczesny szef Bankowego Funduszu Gwarancyjnego pan Zdzisław Sokal.

W dalszej części opisał, jak w celu uwiarygodnienia został zaproszony przez Chrzanowskiego na spotkanie z prezesem NBP Adam Glapiński, który miał "cieszyć się, iż doszli do porozumienia".

— Mimo tego stwierdzenia ja żadnych ustaleń nie dokonałem, a ze wskazanym prawnikiem nigdy się nie skontaktowałem — wyjasnił. Dodał, że od tej pory KNF wobec jego banków zaczął być "coraz bardziej agresywny".

— Dziś "plan Zdzisława" został zrealizowany i bank przejęto. — oświadczył Czarnecki.— W dzisiejszej Polsce brak jest miejsca na duży biznes, który nie jest powiązany z partią rządzącą lub nie posiada wsparcia silnego kraju. Staliśmy się w tym zakresie podobni do Węgier, Białorusi i Rosji — dodał biznesmen.


RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka