Rząd zapłaci firmom za zatrudnianie emerytów. CC0
Rząd zapłaci firmom za zatrudnianie emerytów. CC0

Nowy pomysł rządu - "1800 plus" na zatrudnienie emeryta

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 21
Jak donosi wtorkowy "Fakt", rząd chce zachęcać do pracy osoby, które są w wieku emerytalnym i szykuje na to niemałe wsparcie finansowe. Jak się okazuje - wcale nie dla seniorów, ale dla firm, które starszych pracowników zatrudnią.

Jest to realizacja jednego z kamieni milowych

Dziennik donosi, że w rządzie toczą się prace nad projektem ustawy, który ma na celu większą aktywizację zawodową Polaków. "Jest to realizacja jednego z kamieni milowych, jakie znalazły się w Krajowym Planie Odbudowy" - czytamy.

Gazeta podkreśla, że jedna z propozycji dotyczy osób w wieku emerytalnym. "Zakłada dofinansowanie do zatrudnienia osób bezrobotnych, które osiągnęły wiek emerytalny, a jeszcze nie poszły na świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Firma, która zdecyduje się taką osobę zatrudnić będzie mogła liczyć na dofinansowanie w wysokości do 50 proc. najniższej pensji" - zaznacza "Fakt".

"1800+" na zatrudnienie emeryta

Jak dodaje, "jako że najniższa krajowa ma wynieść od 1 stycznia 3450 zł, a od lipca - 3600 zł, to by oznaczało, że firma za zatrudnienie mogłaby dostać nawet 1800 zł miesięcznie".

"Takie dofinansowanie przysługiwałoby przez 24 miesiące. I uwaga! Projekt przygotowywanej ustawy zakłada, że po upływie okresu wypłaty dofinansowania firma musiałaby zatrudnić seniora jeszcze przez kolejnych 12 miesięcy" - czytamy w "Fakcie".

MP

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo