W Białymstoku rozpoczęło się Podlaskie Forum Ekonomiczne. Fot: Twitter.com/wojpodlaskie
W Białymstoku rozpoczęło się Podlaskie Forum Ekonomiczne. Fot: Twitter.com/wojpodlaskie

"Skazani na współpracę". W Białymstoku o współpracy z Azją

Redakcja Redakcja Podlaskie Forum Ekonomiczne Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
W Białymstoku rozpoczęło się Podlaskie Forum Ekonomiczne, które w tym roku poświęcone jest współpracy z Azją. - Naszym celem jest nie tylko stworzenie warunków do nawiązania współpracy gospodarczej, biznesowej czy naukowej - mówił przed rozpoczęciem forum marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

W panelu otwierającym Forum udział wzięli: Hoonmin Lim (ambasador Republiki Korei), Akio Miyajima (ambasador Japonii), Nguyen Hung (ambasador Wietnamu), Dato’ Chitra Devi Ramiah (ambasador Malezji), Xu Xiaofeng (radca-minister ds. Gospodarki i Handlu z ambasady Chin) oraz Mariusz Dąbrowski z Urzędu Marszałkowskiego Podlasia. 

Skazani na współpracę zagraniczną

- Jesteśmy skazani na współpracę zagraniczną, choćby przez same położenie przy samej granicy - mówił w czasie panelu otwierającego Mariusz Dąbrowski, dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. - Z relatywnie małą liczbą mieszkańców województwa nasi przedsiębiorcy muszą wychodzić poza granice naszego województwa i kraju. 

Dąbrowski zauważył, że kraje azjatyckie są dobrym przykładem, że nawet bez wielkich złóż surowców naturalnych można odnieść sukces, gdy odpowiednio zainwestuje się w kapitał ludzki. Dodał, że taka filozofia wpisuje się w województwo podlaskie, które może pochwalić się wieloma znakomitymi uczelniami oraz tysiącami absolwentów. 

- To wszystko sprawia, że jesteśmy świetnym miejscem na rozwój start-upów. - dodał Dąbrowski.

„Polska success story”

Akio Miyajima, ambasador Japonii w Polsce, wskazał trzy przyczyny, dla których Polska jest postrzegana w kraju kwitnącej wiśni za wartościowego partnera.  

- Położenie, koszty oraz ludzie stanowią powody, dla których o Polsce w Japonii mówi się w kategoriach „success story” - powiedział Miyajima.

Według ambasadora położenie Polski daje zagranicznym inwestorom strategiczną pozycję względem całej Europy. Koszty produkcji są relatywnie mniejsze niż w innych częściach starego kontynentu, a polscy pracownicy należą do najciężej pracujących w Europie, co przekłada się na dobre wyniki finansowe firm.

Ambasador Japonii przypomniał, że w Polsce działa około 400 firm z Japonii. Jako strategiczne nowe możliwości współpracy wymienił zieloną energię oraz digitalizację. 

Ambasador Miyajima nie zapomniał wspomnieć o trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 

- Kraje zbliżają również wspólne zewnętrzne interesy,  wartości i wyzwania - mówił Akio Miyajima. - Dlatego bardzo dobrze, że wspólnie pomagamy Ukrainie, bo prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. 

- Mimo dającego się zaobserwować spowolnienia gospodarczego w Europie, Polska ma nadal zadowalające wskaźniki ekonomiczne, które są niezwykle ważne dla zagranicznych inwestorów - powiedział w Białymstoku Hoonmin Lim, ambasador Korei. 

Ambasador Republiki Korei zaznaczył, że Polski rząd jest bardzo aktywny w promocji biznesu i możliwości wśród inwestorów zagranicznych. 

- Inwestorzy z Korei szczególnie chwalą specjalne strefy ekonomiczne, które według nich naprawdę stwarzają dobre warunki do prowadzenia biznesu w Polsce. - mówił Hoonmin Lim.  

Sztuczna inteligencja i rynek medyczny

O zainteresowaniu polskimi technologiami AI (sztuczna inteligencja) oraz rynkiem medycznym mówiła Dato’ Chitra Devi Ramiah, ambasador Malezji w Polsce. 

- W Polsce medycynę studiuje ponad tysiąc studentów z Malezji - poinformowała ambasador Dato’ Chitra Devi Ramiah. 

Dyplomatka przypomniała, że na wyposażeniu malezyjskiej armii jest kilkadziesiąt polskich czołgów Twardy. - Chcielibyśmy wrócić do współpracy z przemysłem zbrojeniowym w Polsce. - powiedziała Ambasador Malezji. 

Xu Xiaofeng, radca-minister ds. Gospodarki i Handlu z ambasady Chin, podkreślił, że dzięki częstym kontaktom przywódców Polski i Chin w tych niespokojnych czasach współpraca między obydwoma krajami należy do bardzo stabilnych.

Polska łączy Azję z Europą

 - Rola polski w transporcie między Azją a Europą jest ogromna i cały czas pogłębiana - mówił radca-minister ds. gospodarki i handlu z ambasady Chin w Warszawie. 

Dodał, że nie chodzi już tylko o wielki szlak kolejowy łączący Chiny z Europę i transport lotniczy.

- Co tydzień w gdańskim porcie cumują największe kontenerowce, które płyną prosto z Chin - przypomniał Xu Xiaofeng.

Salon24.pl jest patronem medialnym Podlaskiego Forum Ekonomicznego.

PP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka