Podlaskie Forum Ekonomicze poświęcone jest współpracy z Azją oraz bezpieczeństwu ekonomicznemu Fot. Paweł Krukowski/UMWP
Podlaskie Forum Ekonomicze poświęcone jest współpracy z Azją oraz bezpieczeństwu ekonomicznemu Fot. Paweł Krukowski/UMWP

Przydomowe bezpieczeństwo energetyczne

Redakcja Redakcja Podlaskie Forum Ekonomiczne Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Świat zmienia się na naszych oczach. Szczególnie gwałtowne zmiany widzimy w produkcji i konsumpcji energii. Sytuacja po wybuchu wojny na Ukrainie zmusiła państwa i jednostki do myślenia nie tylko o zdobyciu energii, ale o zdobyciu energii z zerową emisją dwutlenku węgla.

Na Podlaskim Forum Ekonomicznym o bezpieczeństwie energetycznym rozmawiali Henryk Owsiejew, przedsiębiorca, producent mebli metalowych, Krzysztof Stawnicki redaktor naczelny magazynu Ozeon i Tomoho Umeda Przewodniczący Komitetu Technologii Wodorowych Krajowej Izby Gospodarczej, moderatorem dyskusji był profesor Maciej Zajkowski moderator.

Henryk Owsiejew, zwrócił uwagę, że fotowoltaika staje się w Polsce coraz bardziej znaczącym źródłem energii także w biznesie. W jego fabryce już 20 procent zużywanej energii pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Po zbudowaniu magazynów energii wytwarzanych w panelach, przedsiębiorstwa mogą czerpać z tej energii nawet 60 procent.

– Przy podpisywaniu zagranicznych kontraktów jesteśmy często pytani skąd bierzemy energię do produkcji, kiedy mówimy, że mamy naszą fotowoltaikę słyszymy „świetnie, to was wybieramy”. Tak będzie coraz częściej. - mówił Owsiejew.

Według Krzysztofa Stawnickiego, redaktora naczelnego magazynu Ozeon, nie ma odwrotu od dekarbonizacji i zmiany miksu energetycznego na ten z przewagą tak zwanej ziopnej energii.

- Powinniśmy wytwarzać więcej energii ze źródeł odnawialnych. Są już gminy, które są już samowystarczalne energetycznie – powiedział w Białymstoku Stawnicki.

W województwie podlaskim oprócz energii wytwarzanej w paneli fotowoltaicznej jest też biogaz, który pozwala wytwarzać energię cieplną i energię elektryczną. Podlaskie jest regionem rolniczym, z tego powodu ma duży potencjał wytwarzania biometanu, a energia wytwarzana na miejscu, bez konieczności jej dalekiego przesyłu jest najtańsza i najbezpieczniejsza.

Tomoho Umeda Przewodniczący Komitetu Technologii Wodorowych Krajowej Izby Gospodarczej. Studził nieco głowy w sprawie wodoru jako źródła energii.

– Kiedy pytają mnie o wodór jako paliwo przyszłości zwracam uwagę, że to ani paliwo, ani przyszłości. Wodór jest nośnikiem energii, ale ta energia musi być wytworzona, najlepiej, żeby była wytwarzana przy udziale procedur zeroemisyjnych. - mówił w czasei dyskusji Umeda.

Jego zdaniem w Polsce coraz większą rolę odgrywać będzie energetyka rozproszonej, czyli energetyka przy domach i przy gospodarkach, a chociaż małe reaktory jądrowe, tak zwane SMR są źródłem czystej energii, to z powodu procedur w Polsce powstać mogą one około 2045 roku.

Salon24 jest patronem medialnym Podlaskiego Forum Ekonomicznego.

red. 

Czytaj dalej: 


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka