Stoltenberg z poważnym ostrzeżeniem dla Putina i Łukaszenki. "NATO zareaguje"

Jens Stoltenberg, szef NATO na konferencji prasowej.
Jens Stoltenberg, szef NATO na konferencji prasowej.
Szef NATO Jens Stoltenberg zapewnił, że Pakt Północnoatlantycki odpowiednio zareaguje, jeśli Rosjanie zaatakują infrastrukturę krytyczną w krajach, należących do sojuszu. Przewodniczący wezwał też Białoruś, by przestała pomagać Kremlowi w inwazji na Ukrainie.

Ataki na Nord Stream i Nord Stream 2

- Jakikolwiek atak na infrastrukturę krytyczną państw NATO napotka zjednoczoną i zdeterminowaną odpowiedź. NATO zwiększy również ochronę infrastruktury krytycznej po sabotażu rurociągów Nord Stream - zapowiedział jednoznacznie Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli. To komentarz do ataków na gazociągi Nord Stream z końca września, o które w Szwecji i nie tylko podejrzewa się Rosję.  

Szamani wspierają Rosjan na froncie. Odprawiają gusła za "operację specjalną"

Prokuratura federalna w Karlsruhe w poniedziałek wszczęła śledztwo w sprawie sabotażu i eksplozji w gazociągach Nord Stream 1 i 2. Śledczy zakładają, że ktoś umyślnie spowodował wybuch i doprowadził do "antykonstytucyjnego sabotażu". - Chodzi o poważny, brutalny atak na dostawę energii. Może to wpłynąć na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne Niemiec. "Szybkich rezultatów nie należy się spodziewać - powiedział rzecznik prokuratury w rozmowie z "Welt".

Ujawniła praktyki Lisa w "Newsweeku". Teraz często słyszy, że jest "donosicielką"

"Putin musi się wycofać"

- Putin rozpoczął tę wojnę i musi ją zakończyć poprzez wycofanie wojsk z Ukrainy - ocenił szef NATO. Stoltenberg wyraził też krytykę pod adresem Aleksandra Lukaszenki za wspieranie Rosji w dokonywaniu ataków na sąsiedni kraj. Wezwał też Mińsk do tego, by nie pomagał Moskwie. Łukaszenka zapowiedział sformowanie rosyjsko-białoruskich zgrupowań wojsk, bo - jak stwierdził nieuznawany przez świat prezydent Białorusi - obawia się ataku ze strony Kijowa oraz rzekomego uderzenia jądrowego, które miałyby dokonać państwa NATO. 

- To wszystko zgodnie z naszymi umowami. Kiedy zagrożenie osiąga tak wysoki poziom, jak obecnie, musimy sięgnąć po siły Państwa Związkowego - tłumaczył dyktator. Według ukraińskich mediów, Łukaszenka jest co jakiś czas namawiany przez Putina, by otwarcie wystąpił przeciwko Ukrainie i wysłał swoje wojska na front. 

Morawiecki i Sasin na wspólnej konferencji. Samorządy z prawem wstecz w dystrybucji węgla


GW

Lubię to! Skomentuj22 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka