Kamraci zakładają partię, chcą dostać się do Sejmu. Olszański wychwala Putina i Łukaszenkę

Wojciech Olszański chce założyć partię, z którą chce wystartować w najbliższych wyborach parlamentarnych. (fot. YouTube)
Wojciech Olszański chce założyć partię, z którą chce wystartować w najbliższych wyborach parlamentarnych. (fot. YouTube)
Wojciech Olszański wraz ze swoim współpracownikiem Marcinem Osadowskim złożyli w warszawskim sądzie wniosek o rejestrację Partii Kamrackiej. Patostreamer chce ze swoim ugrupowaniem wystartować w najbliższych wyborach parlamentarnych.

Olszański zakłada partię

— Będzie to partia endecka, stworzona przez Polaków dla Polaków — powiedział Olszański w rozmowie z warszawskimi dziennikarzami.

Jak przekazuje "Wyborcza", fundamentem nowego ugrupowania jest Stowarzyszenie Bydgoskie Kamractwo Rodaków (SBKR). Zwolennicy określają go jako pierwsza sądownie zarejestrowana odnoga ogólnopolskiego ruchu kamrackiego. Gazeta zauważa, że poza utajnioną Radą Narodową Kamratów, ruch ten nie ma jasnych struktur, ani siedziby. Ma on za to wzór munduru, stronę internetową oraz "Kodeks Kamracki", którego siódmy punkt mówi: „Każdy Kamrat obowiązany jest dochować tajemnicy we wszystkich sprawach dotyczących Kamractwa". Z kolei w punkcie 13. podkreślono, że hasłem przewodnim Kamratów jest "Śmierć wrogom Ojczyzny".

"Patrioci" w natarciu

Michał Kosiński, który odpowiedzialny jest za zarejestrowanie SBKR, w rozmowie z założycielem witryn Centrum Edukacyjne Powiśle przekonywał, że "mamy w Kamractwie przedsiębiorców, prawników, lekarzy, mamy też zwykłych ludzi".

— Zajmujemy się patriotyzmem, walką z dyskryminacją sanitarną, edukacją wartości narodowych, krzewieniem sprawności fizycznej i zdrowego trybu życia, przetrwaniem i technikami survivalowymi — wylicza Kosiński.

Stowarzyszenie wspierane jest przez wiele organizacji z całej Polski, m. in. Wolne Wilki Podlasia, Wolne Wilki Warszawy, Wilki. Morskie z Wybrzeża, łódzkie Wilki Serca Polski. Według Kosińskiego łącznie SBKR wspiera 100 tysięcy osób.

Z kolei Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych ocenia, że liczba "aktywnych sympatyków" to około 40 tysięcy osób.

Dezinformacja ze strony Olszańskiego

Przed aktywnością Olszańskiego przestrzegał we wrześniu sekretarz stanu w KPRM i zastępca 

Sekretarz Stanu w KPRM, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

— Znany z prorosyjskich wypowiedzi i radykalizmu Wojciech Olszański, któremu prokuratura postawiła szereg zarzutów, włącza się w działania agresywnej białoruskiej propagandy przeciwko Polsce — pisał na Twitterze.

— Olszański, kreując się na „polskiego patriotę”, przekonuje w reżimowej telewizji na BLR, że Polacy czują się ofiarami antyrosyjskiej i antybiałoruskiej propagandy władz RP i mają jej dość — wyjaśniał

— Wyemitowane przez telewizję reżimu A. Łukaszenki wypowiedzi Olszańskiego uwiarygadniają kłamstwa Mińska, prezentujące Polskę jako zagrożenie. Tezy takie są wykorzystywane przez reżim do manipulowania społeczeństwem — przekazał Żaryn.

Zatrzymania Olszańskiego

Wojciech Olszański w tym roku był trzykrotnie zatrzymany. Jego kłopoty z prawem dotyczyły m.in. nienawiści sączonej na tle etnicznym do innych narodowości, a także grożenia zabójstwem politykom, którzy popierali szczepienia na COVID-19 i lockdown.

Były aktor był głównym uczestnikiem skandalicznego marszu w Kaliszu, gdzie wraz ze swoim przyjacielem Marcinem Osadowskim, z którym prowadzi internetowe audycje, oraz Piotrem Rybakiem uczestniczyli w akcie spalenia tekstu statutu kaliskiego. 

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj53 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka