Nie żyje Józef Ćwiertnia. Źródło: Facebook/Studio Filmów Rysunkowych
Nie żyje Józef Ćwiertnia. Źródło: Facebook/Studio Filmów Rysunkowych

Jego bajki oglądaliśmy godzinami. Akademia poinformowała o śmierci wybitnego reżysera

Redakcja Redakcja Film Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
We wtorek bielskie Studio Filmów Rysunkowych zakomunikowało, że zmarł Józef Ćwiertnia - animator, plastyk, reżyser i scenarzysta filmów animowanych. Artysta miał 85 lat.

Zmarł Józef Ćwiertnia 

"16 października odszedł ważny człowiek dla studia - wybitny Józef Ćwiertnia (urodzony 20 grudnia 1936 r. w Bulowicach) - animator, plastyk, reżyser i scenarzysta filmów animowanych. Absolwent wydziału rzeźby na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jeden z najlepszych realizatorów filmów z udziałem Reksia. Ze Studiem Filmów Rysunkowych związany od 1970 roku. Laureat wielu nagród i wyróżnień” – podało Studio Filmów Rysunkowych. 

Był reżyserem "Reksia" 

W 1970 r. debiutował reżyserując oraz tworząc scenariusz i opracowanie plastyczne serialu „Bolek i Lolek wyruszają w świat”. W dorobku miał bardzo wiele odcinków przygód Reksia, ale także m.in. Misia Kudłatka. Ostatnim jego dziełem reżyserskim był zrealizowany w 1990 r. serial animowany „Podróże kapitana Klipera”.

Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie w czwartek o godzinie 14:00 w kościele rzymsko-katolickim pw. Opatrzności Bożej w podbielskim Jaworzu.

MP

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura