Z Korei Północnej do Rosji w piątek wjechał pociąg, pierwszy od lat. (zdjęcie ilustracyjne) fot. PAP/EPA/RAJAT GUPTA
Z Korei Północnej do Rosji w piątek wjechał pociąg, pierwszy od lat. (zdjęcie ilustracyjne) fot. PAP/EPA/RAJAT GUPTA

Rosjanie nie musieli długo czekać. Tajna dostawa z Korei Północnej wskazuje na jedno

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
Z Korei Północnej do Rosji w piątek wjechał pociąg, pierwszy od lat - informuje Reuters. Agencja zaznacza, że władze USA powiadomiły wcześniej, że dysponują informacją, wskazującą na tajne dostawy broni z Korei Północnej do Rosji.

Pierwszy od lat pociąg z Korei Północnej do Rosji

„Pociąg przekroczył granicę pomiędzy Koreą Północną i Rosją w piątek, dwa dni po tym, gdy USA powiadomiły, że dysponują informacją wskazującą, że Pjongjang w tajemnicy dostarcza Rosji pociski artyleryjskie dla wojny z Ukrainą” – napisał w sobotę Reuters, powołując się na think tank 38 North, monitorujący sytuację w Korei Północnej.

Waszyngtoński think tank zaznaczył, że jest to pierwszy pociąg, który wjechał do Rosji z tego kraju „od kilku lat”. Informacje oparte są o zdjęcia satelitarne. Granica Korei Północnej z Rosją, jak wskazano, została zamknięta w lutym 2020 r. podczas pandemii koronawirusa.

„Ustalenie przeznaczenia pociągu na podstawie zdjęć jest niemożliwe, ale do przekroczenia granicy doszło w chwili, gdy pojawiły się doniesienia o sprzedaży broni z Korei Północnej do Rosji” – zaznaczył ośrodek 38 North. Wskazano również, że ma to miejsce w sytuacji, gdy spodziewane jest wznowienie handlu pomiędzy tymi dwoma krajami.

Wszystko wskazuje na broń

Biały Dom – pisze Reuters – w środę powiadomił, że ma informacje wskazujące na to, że Pjongjang tajnie przekazuje Rosji „znaczną” liczbę pocisków artyleryjskich dla wojny z Ukrainą. Według tych informacji, Korea Północna zamierza dostarczyć broń przez kraje Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Agencja przytacza też wrześniowe oświadczenie Pjongjangu, że nie dostarczał i nie zamierza dostarczać broni do Rosji.

W środę strona rosyjska informowała, że do Korei wysłano pierwszy od czasów pandemii pociąg z Rosji. W trzech wagonach specjalnych, według komunikatu kolei, przewieziono 30 kłusaków orłowskich – rasowych koni, hodowanych w Rosji.

SW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka