Ruszył Marsz Niepodległości. Na trasie plakat z Trzaskowskim

Trwają obchody Narodowego Święta Niepodległości. Źródło: PAP/Rafał Guz
Trwają obchody Narodowego Święta Niepodległości. Źródło: PAP/Rafał Guz
Po godzinie 14 na rondzie Dmowskiego w Warszawie oficjalnie rozpoczął się Marsz Niepodległości. Na trasie marszu pojawił się również plakat organizatorów pochodu, wymierzony w prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Organizator marszu Robert Bąkiewicz poinformował, że według wstępnych szacunków w Marszu Niepodległości uczestniczy 100 000 Polaków!


Wśród uczestników Marszu Niepodległości są politycy Solidarnej Polski: minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski, wiceminister klimatu Jacek Ozdoba i europoseł Patryk Jaki. W tłumie jest też m.in. poseł PiS Antoni Macierewicz.

Uczestnicy Marszu Niepodległości mają biało-czerwone flagi i banery, m.in. z hasłem pochodu "Silny Naród - Wielka Polska". Odpalają race i fajerwerki. Na czele jedzie kolumna motocyklistów z banerem "Kocham Polskę i ty ją kochaj". Wśród tłumu są też rodziny z dziećmi. Uczestnicy wznoszą okrzyki, m.in. "Bóg, honor, ojczyzna", skandują "a na drzewach zamiast liści" i śpiewają patriotyczne pieśni.

Marsz Niepodległości 2022

Tegoroczny Marsz Niepodległości idzie pod hasłem: "Silny naród, wielka Polska". Trasa marszu przebiega Alejami Jerozolimskimi i Mostem Poniatowskiego, następnie manifestacja dotrze na błonia Stadionu Narodowego. Tam od godz. 17 zaplanowane są koncerty po Marszu Niepodległości. Zakończenie wydarzenia przewidziane jest na godz. 19.

W trakcie przemarszu, na wysokości ulicy Smolnej doszło do incydentu. Funkcjonariusze obezwładnili i wynieśli z okolic ronda de Gaulle’a kilku mężczyzn z kontrmanifestacji. Mieli oni ze sobą banery z napisami, m.in. "nacjonalizm to nie patriotyzm". W tym czasie marsz został wstrzymany. Marsz po kilku minutach ruszył dalej.

Przed wyruszeniem pochodu głos zabrała ppłk. Stanisława Kociełowicz ps. "Iskierka". - Cieszmy się, że mamy wolną i niepodległą Polskę. Kochajmy ją. Kochajmy naszą ojczyznę i również siebie kochajmy - apelowała kombatantka.

Apel Bąkiewicza 

Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości - które od 2011 r. odpowiedzialne jest za organizację marszów niepodległości - Robert Bąkiewicz zaapelował na swoim Twitterze do wszystkich uczestników manifestacji o "godne zachowanie i spokojną atmosferę". 

- Wszystkich uczestników Marszu Niepodległości proszę dziś o godne zachowanie i spokojną atmosferę. Świętujmy dumnie i w atmosferze radości. Do zobaczenia na rondzie Dmowskiego – napisał Bąkiewicz. 

Plakat Trzaskowskiego na Marszu Niepodległości 

Dziennikarz Salon24.pl Marcin Dobski, który obecny jest na Marszu Niepodległości, zarejestrował plakat, na którym obok przekreślonej swastyki, tęczy LGBT oraz komunistycznego symbolu "sierp i młot" znajduje się wizerunek Rafała Trzaskowskiego. Przypomnijmy, że prezydent Warszawy był jedną z osób, która chciała zakazać manifestacji ulicami stolicy. 

"Prezydent Warszawy trafił na baner organizacji Bąkiewicza. Prawdopodobnie za próby blokowania Marszu Niepodległości" – pisze Dobski. 

Demonstrację zabezpieczają siły policji. Trasę patrolują policyjne śmigłowce. Reporterzy PAP widzieli też kilka łodzi policyjnych i strażackich na Wiśle, gdy kolumna przechodziła przez most Poniatowskiego.

Manifestację, która od lat przechodzi ulicami Warszawy w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, od 2011 roku organizuje stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

MP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj178 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka