Zdjęcie, które wywołało kontrowersje, bo nie widać na nim spalonego. Fot. Twitter

Mecz otwarcia Katar - Ekwador. Listkiewicz na VAR-ze, kontrowersyjny spalony

Redakcja Redakcja Piłka nożna Obserwuj temat Obserwuj notkę 30
Drużyna Kataru, gospodarzy Mistrzostw Świata 2022 Katar została pokonana w meczu otwarcia, przegrywając z Ekwadorem 2-0. Wiele kontrowersji wywołała decyzja Tomasza Listkiewicza, który odpowiadał za VAR, o spalonym dla Ekwadoru.

Polski sędzia podyktował spalonego

Do tej pory żaden z gospodarzy mistrzostw świata nie przegrał meczu otwarcia, lecz Katarczycy nie zdołali podtrzymać tej tradycji.

Już w trzeciej minucie najbardziej doświadczony z Ekwadorczyków Enner Valencia skierował piłkę do bramki, ale nie została ona uznana przez włoskiego arbitra Daniele Orsato, gdyż VAR - za który odpowiadał m.in. Tomasz Listkiewicz - wykazał, że jeden z jego kolegów był na pozycji spalonej.

Ta decyzja przysporzyła polskiemu sędziemu sporo krytyki. Pisano, że chciał koniecznie pomóc gospodarzom turnieju i się skompromitował. Ostatecznie, po dogłębnych analizach, uznano, że spalony jednak był.

Gole dla Ekwadoru

Zespół z Ameryki Płd. poszedł jednak za ciosem i niedługo dopiął swego. W 15. minucie bramkarz Saad Al Sheeb sfaulował przeciwnika w polu karnym i po chwili Valencia strzelił gola z 11 metrów.

Pięć minut później Michael Estrada główkował po podaniu Pervisa Estupinana. W 31. min Angelo Preciado dośrodkował w pole karne, a Valencia uprzedził obrońcę i zdobył głową bramkę na 2:0.

W ostatniej akcji pierwszej połowy Almoez Ali z Kataru był bliski strzelenia gola głową, ale minął się z piłką. Ekwadorczycy zeszli na przerwę z zasłużonym dwubramkowym prowadzeniem.

W 54. min Romario Ibarra oddał strzał z krawędzi pola karnego, ale Al Sheeb odbił piłkę. Katarczycy nie potrafili stworzyć większego zagrożenia pod bramką przeciwnika. Akram Afif uderzył z dystansu, lecz piłka przeleciała nad poprzeczką. Najlepszą sytuację stworzyli w 86. min, gdy obrońca posłał długie podanie do Mohammeda Muntariego, który strzelił nad bramką.

Kibice opuścili mecz

Słaba gra gospodarzy sprawiła i szybka utrata dwóch goli sprawiły, że w drugiej połowie trybuny systematycznie pustoszały. W 80. minucie większość miejsc była pusta, ale na poprzedzającej mecz ceremonii otwarcia turnieju był komplet ponad 67 tys. kibiców.

Ekwador odniósł pierwsze zwycięstwo w MŚ od ponad ośmiu lat - 21 czerwca 2014 roku pokonał Honduras 2:1 w brazylijskim mundialu.

W piątek Ekwador zagra z Holandią. Katar w drugim meczu fazy grupowej spotka się z Senegalem.