Nowe sondaże. W jednym z nich PiS miażdży Koalicję Obywatelską

Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Kędzierzyna-Koźla. Źródło: PAP/Krzysztof Świderski
Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Kędzierzyna-Koźla. Źródło: PAP/Krzysztof Świderski
Sondaże wyborcze wskazują, że Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na coraz większe poparcie przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi. Wciąż jednak nie ma szans na przedłużenie swoich rządów bez koalicjantów.

Mimo, że część komentatorów uważa wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z wyborcami za szkodliwe dla partii rządzącej, a inflacja się nie zatrzymuje, to jego formacja zyskuje w sondażach.

Sondaż CBOS. Duża przewaga PiS nad KO

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, na PiS głos oddałoby 34 proc. dorosłych Polaków deklarujących udział w wyborach. To o 4 pkt proc. więcej niż w październiku. To też - jak wskazują eksperci CBOS - najlepszy wynik koalicji rządzącej od maja tego roku. 

Na Koalicję Obywatelską oddanie głosu zadeklarowało 20 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt proc.). Z kolei Polska 2050 Szymona Hołowni mogłaby liczyć na 10 proc. głosów, czyli o 1 pkt proc. więcej niż w październiku. Tuż za podium znalazła się Konfederacja - głos na tę formację zadeklarowało 6 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc. względem poprzedniego miesiąca).

Z sondaży wynika, że w parlamencie nie znalazłyby się: Lewica, którą chciało poprzeć 4 proc. respondentów (spadek o 2 pkt proc.), PSL-Koalicja Polska z wynikiem 3 proc. (wzrost o 1 pkt proc.) oraz Kukiz'15 - 1 proc. wskazań (bez zmian).

Badanie zrealizowano w dniach od 7 do 17 listopada 2022 r. na próbie liczącej 1038 osób (w tym: 58,5 proc. metodą CAPI, 24 proc. – CATI i 17,5 proc. – CAWI).

PiS zyskuje też w sondażu dla wp.pl 

Partia Jarosława Kaczyńskiego zyskuje również w sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Tam PiS może liczyć na poparcie 33,2 proc. wyborców, jest to o 0,8 pkt. proc. wyższe w porównaniu do notowania sprzed dwóch tygodni.

O 0,6 pkt. proc. - do 26,6 proc. - wzrosło też poparcie dla Koalicji Obywatelskiej. Na trzecim miejscu, z wynikiem 12,3 proc., byłaby Polska 2050 Szymona Hołowni, która straciła 0,8 pkt. proc. poparcia.

Lewica otrzymała poparcie 8,9 proc. respondentów. Poprzednio cieszyła się wynikiem 9,6 proc., co oznacza obecnie spadek o 0,7 pkt. proc. Na PSL KP zagłosowałoby 5 proc. ankietowanych, a dwa tygodnie temu było ich 6,2 proc. ( spadek o 1,2 pkt. proc.). 

Poza progiem wyborczym znalazła się Konfederacja, na którą zagłosowałoby 4,2 proc. badanych (poprzednio 4,4 proc.) oraz AgroUnia, z poparciem 0,7 proc. ankietowanych (poprzednio 0,3 proc.).

9,1 proc. osób wskazało, że nie wie na kogo zagłosuje w wyborach (poprzednio 8 proc.).

MP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj56 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka