Totalizator Sportowy wspiera rozwój sportu i kultury. Kwota przekroczy miliard złotych

Olgierd Cieślik, prezes zarządu Totalizatora Sportowego, Zdjęcie: Stach Leszczyński/PAP
Olgierd Cieślik, prezes zarządu Totalizatora Sportowego, Zdjęcie: Stach Leszczyński/PAP
Niemal miliard złotych rocznie przeznacza Totalizator Sportowy na wspieranie rozwoju sportu i kultury. W 2021 r. Totalizator wpłacił około 911 mln zł, w bieżącym roku będzie to blisko 990 mln złotych, a w kolejnym 2023 r. kwota wsparcia znacząco przekroczy 1 mld złotych – mówił Olgierd Cieślik, prezes zarządu Totalizatora Sportowego podczas kongresu Sport Biznes Polska.

Jedną z debat IV kongresu Sport Biznes Polska zatytułowano „Regulacje ustawowe, a sponsoring — szanse i możliwości dla polskiego sportu”. Dyskusja dotyczyła ustawy o grach hazardowych i jej wpływu na sponsoring sportu. W dyskusji brał udział prezes zarządu Totalizatora Sportowego – Olgierd Cieślik.

– Totalizator Sportowy to największy mecenas sportu i kultury w Polsce. W bieżącym roku przekażemy blisko 990 mln złotych, a w kolejnym 2023 r. znacząco przekroczymy 1 mld złotych bezpośrednich wpłat na rozwój polskiego sportu – informował Olgierd Cieślik. „Każdy jest wygrany — zyskuje gracz, ale i polski sport” - dodał.

Walka z szarą strefą

Rynek gier i zakładów zasila budżet potężnymi wpływami podatkowymi. Te przez ostatnie 6 lat wzrosły o blisko 80 proc. – z poziomu 2 mld 400 mln złotych w 2016 do 4 mld 300 mln złotych w 2021 r. Niestety, rozwojowi legalnego sponsoringu sportowego towarzyszy szara strefa. Eksperci biorący udział w panelu stwierdzili, że to trudny do oszacowania, choć z całą pewnością olbrzymi kapitał, który nie trafia do polskiego sportu. W 2016 r. szara strefa w grach i zakładach online dochodziła do 80 proc. wartości rynku, w 2021 r. stanowi jego niecałe 20 proc.

– Należy prowadzić aktywne działania w zakresie wyszukiwania i zgłaszania do Ministerstwa Finansów nielegalnych domen internetowych, wprowadzić blokady płatności na rzecz nielegalnych operatorów, a także prowadzić kampanie informacyjne w celu edukacji graczy w zakresie weryfikacji legalności operatorów gier, odpowiedzialnej gry i bezpiecznej rozrywki – wyliczał Łukasz Łazarewicz, przewodniczący rady nadzorczej w Betfan/Związek Pracodawców Przemysłu Rozrywkowego i Gier.

Współpraca Totalizatora z KAS

Szara strefa kurczy się m.in. dzięki współpracy Totalizatora z Krajową Administracją Skarbową (KAS). Wsparcie, jakiego Totalizator Sportowy udziela KAS, przyjmuje na przykład postać monitorowania rynku pod kątem identyfikowania nielegalnych operatorów zarówno w sferze stacjonarnej, jak i internetowej. Jednocześnie Totalizator wspomaga KAS w realizacji jej codziennych zadań operacyjnych, czego ostatnim przejawem jest przekazanie 16 samochodów w pełni odpowiadającym ich potrzebom. Samochody posłużą usprawnieniu działań terenowych, prowadzonych przez pracowników i funkcjonariuszy tej instytucji. Natomiast w 2021 r. Totalizator Sportowy udzielił wsparcia w postaci nowoczesnego sprzętu komputerowego dla działającej w strukturach Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu wyspecjalizowanej komórki Cybercentrum.

– Ważna jest także skuteczna edukacja graczy w zakresie legalnych podmiotów i ryzyk stojących za grą u nielegalnych operatorów , a przy zakazie informowania i promowania salonów gier na automatach i kasyna online trudniej jest przyciągnąć klienta do legalnej rozrywki – podsumował Olgierd Cieślik.

red.

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka