Sondażowy zawrót głowy. Takiego wyniku PiS opozycja nie mogła się spodziewać

Jarosław Kaczyński ma powody do zadowolenia. Przynajmniej, jeśli chodzi o sondaż dla wpolityce.pl. Fot. screen TVP
Jarosław Kaczyński ma powody do zadowolenia. Przynajmniej, jeśli chodzi o sondaż dla wpolityce.pl. Fot. screen TVP
Według pracowni Social Changes na zlecenie wpolityce.pl, rośnie poparcie dla Zjednoczonej Prawicy i wynosi już 40 proc. To najlepszy wynik od dawna dla formacji rządzącej, który zwiększałby szanse na wielce niepewne utrzymanie władzy.

PiS z 40 proc. poparciem 

To zdecydowanie najlepszy wynik ugrupowania kierowanego przez Jarosława Kaczyńskiego od wielu miesięcy, a z pewnością od wybuchu kryzysu inflacyjnego. W dodatku PiS zwiększyło stan posiadania o 2 pkt. proc. względem ostatniego notowania. W Social Changes przewaga nad Koalicją Obywatelską wynosi 12 pkt proc. - Koalicja Obywatelska może liczyć na poparcie 28 proc. respondentów. To spadek o 1 pkt. proc. dla ugrupowania Donalda Tuska. 

Nie przegap: Kaczyński i Tusk mają identyczny problem. Może mieć kluczowe znaczenie przy wyborach

W dalszej kolejności są: Konfederacja z wynikiem 8 proc. (spadek o 1 pkt proc.) i Lewicę z identycznym rezultatem i taką samą stratą względem ostatniego sondażu. Trzecim ugrupowaniem, na którego chce oddać głos 8 proc. respondentów jest Polska 2050. PSL nie przekroczyłoby natomiast progu, uzyskując 4 proc. Na Kukiz'15 wskazało 2 proc. badanych, a na Porozumienie Jarosława Gowina 1 proc.  

Deklarowana frekwencja w sondażu wyniosła 57 proc., co oznacza spadek o 1 pkt proc. Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 25 do 28 listopada 2022 r., na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1066 osób. 

Nowe sondaże. W jednym z nich PiS miażdży Koalicję Obywatelską

Inny sondaż, inny wynik 

W żadnym innym badaniu, przeprowadzonym w ostatnich dniach, PiS nie może liczyć na tak dobry wynik. Dość powiedzieć, że choćby według pracowni Estymator dla dorzeczy.pl, KO zaczęła doganiać partię Jarosława Kaczyńskiego. 35,7 proc. respondentów zagłosowałoby na PiS, Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 28,4 proc. głosów, zaś Lewicę poparłoby 11,2 proc. badanych.

Na kolejnych miejscach znalazły się: ruch Szymona Hołowni Polska 2050 z 10,4 proc. poparciem, Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicja Polska, na które zagłosowałoby 7,4 proc.  

Zobacz: Nowy sondaż wyborczy. Sytuacja zaczyna się wyrównywać


GWLubię to! Skomentuj128 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka