Nowy sondaż wyborczy. Sytuacja zaczyna się wyrównywać

Kto wygrałby wybory parlamentarne, gdyby odbyły się w tę niedzielę? (fot. Twitter)
Kto wygrałby wybory parlamentarne, gdyby odbyły się w tę niedzielę? (fot. Twitter)
Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Estymator dla portalu DoRzeczy.pl wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w tę niedzielę – 35,7 proc. respondentów zagłosowałoby na PiS. Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 28,4 proc. głosów, zaś Lewicę poparłoby 11,2 proc. badanych.

Uczestników sondażu zapytano o to, na którą z wymienionych partii bądź koalicji oddaliby głos, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w tę niedzielę.

PiS z największym poparciem

Z badania wynika, ze na PiS/Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 35,7 proc. ankietowanych. To zagwarantowałoby temu ugrupowaniu 201 mandatów. Koalicję Obywatelską (PO, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) poparłoby 28,4 proc. respondentów, co przełożyłoby się na 143 mandaty. Z kolei Lewica (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna, Razem) uzyskałaby 11,2 proc. głosów (45 mandatów).

Polska 2050 depcze po piętach Lewicy

Na kolejnych miejscach znalazły się: ruch Szymona Hołowni Polska 2050 z 10,4-proc. poparciem (44 mandaty); Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicja Polska, na które zagłosowałoby 7,4 proc. ankietowanych, co dałoby 22 mandaty; Konfederacja (KORWIN, Ruch Narodowy) - 5,1 proc. (4 mandaty).

1,5 proc. wyborców oddałoby swój głos na Kukiz'15. Wynik ten nie zapewniłby ugrupowaniu żadnego mandatu w Sejmie. Inne ugrupowania uzyskałyby 0,3 proc. głosów (1 mandat).

Sondaż Estymatora

Badanie przeprowadzono 24-25 listopada 2022 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1041 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 56 proc. 

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj41 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka