Pamiątki po rosyjskim imperializmie usunięte w Odessie. Fot. PAP/Alena Solomonova
Pamiątki po rosyjskim imperializmie usunięte w Odessie. Fot. PAP/Alena Solomonova

Odessa szczęśliwa. Ukraińskie miasto wreszcie bez rosyjskich pomników

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 116
W Odessie, na południu Ukrainy, zakończono rozbiórkę pomnika „Założycieli Odessy”, zwanego potocznie pomnikiem carycy Katarzyny II. Usunięto także pomnik rosyjskiego dowódcy wojskowego Aleksandra Suworowa - poinformowała w czwartek rosyjska sekcja BBC.

Po ataku Rosji na Ukrainę ukraińskie miasta zaczęły pozbywać się nie tylko sowieckich nazw i pomników, jak to miało miejsce już wcześniej, ale także nazw i pomników związanych z Rosją.

Polecamy:

Zdemontowane pomniki Katarzyny II, Potiomkina i innych

Pomnik Katarzyny II i jej współpracowników - hiszpańskiego oficera w służbie rosyjskiej Jose de Ribasa, flamandzkiego inżyniera budującego fortyfikacje w carskiej Rosji Francois Sainte de Wollanta, rosyjskiego feldmarszałka Grigorija Potiomkina i faworyta Katarzyny Płatona Zubowa - znajdował się na placu Katarzyny II w Odessie - przypomina BBC. Obecnie na cokole, na którym stała figura Katarzyny II powiewa ukraińska flaga.

Katarzyna II, zdemontowany pomnik, Odessa, Ukraina, Salon24
Zdemontowany pomnik Katarzyny II w Odessie. Fot. PAP/Alena Solomonova

Odessa. Usunięty pomnik Suworowa

Usunięto także pomnik Aleksandra Suworowa, rosyjskiego dowódcy wojskowego z XVIII wieku. Za usunięciem pomników opowiedziała się rada miejska Odessy; wcześniej miasto przeprowadziło głosowanie w tej sprawie. Oba monumenty zostały przekazane do muzeum - poinformowano w komunikacie.

Chadżybej był przed Odessą

Caryca Katarzyna II, urodzona w Szczecinie Niemka, nakazała w 1794 roku założenie portu nad Morzem Czarnym, nazwanego później Odessą. Tradycyjnie uważa się ją za założycielkę miasta. Wielu ukraińskich historyków nie zgadza się z tą oceną, wskazując, że w pobliżu miejsca, gdzie powstał port, przez długi czas znajdowała się tatarska warownia Chadżybej.

KW

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj116 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka