Rakieta S-300 spadła na Białoruś. Z którego państwa została wystrzelona?
Rakieta S-300 spadła na Białoruś. Z którego państwa została wystrzelona?

Rakieta spadła na Białoruś. Łukaszenka szybko ogłosił, do kogo należał pocisk

Redakcja Redakcja Białoruś Obserwuj temat Obserwuj notkę 26
Na Białoruś w okolicach wsi Harbacha, zaledwie 20 km od granicy z Ukrainą, spadła rakieta systemu S-300. Pociski używane są zarówno przez Rosję, która dziś przeprowadziła atak na Ukrainę, jak i kraj broniący się przed inwazją. Reżimowe media w Mińsku oświadczyły, że to pocisk z ukraińskiego arsenału.

- Głowa państwa została natychmiast poinformowana o zdarzeniu. W jego imieniu grupa specjalistów spośród pracowników komisji śledczej i MON ustala przyczyny upadku - poinformowała agencja Bełta na Białorusi. 

Białoruś przypomina Przewodów 

Przypomniano też, że niedawno - w połowie listopada - pocisk spadł na polski Przewodów w powiecie hrubieszowskim. Ten wariant brano pod uwagę w Mińsku w pierwszej kolejności. Wówczas polski rząd - po konsultacjach z sojusznikami NATO - stwierdził, że był to wybuch spowodowany "zbłąkaną" ukraińską rakietą, która miała zestrzelić rosyjski pocisk. Kijów do dziś nie przyznaje się do odpowiedzialności za tamto wydarzenie i śmierć dwóch Polaków.  

Rakieta S-300

Jako drugi, sprawdzano, czy nie była to rakieta zestrzelona przez białoruski system przeciwlotniczy. Białoruskie służby po kilku godzinach ogłosiły, że to bomba ukraińska. Do incydentu w obwodzie brzeskim doszło w czwartek 29 grudnia rano. Dokładnie w tym samym czasie armia Władimira Putina przeprowadzała atak rakietowy na teren całej Ukrainy.   

- Strzelec Gwardii Narodowej na dachu w obwodzie kijowskim. Ukraińskie Siły Powietrzne zgłosiły zestrzelenie 54 pocisków manewrujących i 11 dronów Shahed. Atakowano także miasta w pobliżu frontu (Charków) rakietami S-300, odnotować miano i stare Ch-22 - pokazał na Twitterze film z obrony przeciwlotniczej nad Kijowem dziennikarz wojskowy Mariusz Cielma. 


Obrona przeciwlotnicza na Ukrainie zestrzeliła 54 rosyjskie pociski manewrujące z łącznie 69 wystrzelonych przez wroga. Nie ma do tej pory doniesień o ofiarach na Białorusi.  

 


- Propaganda od razu obwiniła za to Ukraińców - napisała dziennikarka opozycyjna na Białorusi Hanna Liubakowa. 

GW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka