Niemiecki publicysta Jacques Schuster skomentował kwestię reparacji wojennych dla Polski. (fot. YouTube, Twitter)
Niemiecki publicysta Jacques Schuster skomentował kwestię reparacji wojennych dla Polski. (fot. YouTube, Twitter)

Publicysta "Die Welt": Polsce nie należą się reparacje. Nie pomagali Żydom

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 311
Niemiecki publicysta, główny komentator "Die Welt" – Jacques Schuster – stwierdził w swoim najnowszym felietonie, że Polakom nie należą się odszkodowania za straty poniesione podczas II wojny światowej, ponieważ "biernie przyglądali się działaniom Niemców", zamiast pomagać Żydom. Do twierdzeń Schustera odniósł się wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Raport o stratach wojennych

1 września zaprezentowany został raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej. Polska domaga się odszkodowania w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych za straty materialne i niematerialne.

3 października szef polskiego MSZ Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, która dotyczyła odszkodowań wojennych. Z kolei niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock, podczas jej ostatniej wizyty w Warszawie w październiku podkreśliła, że „kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą”.

We wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że resort dyplomacji RFN odpowiedział na notę z 3 października 2022 r. Rząd RFN w odpowiedzi wskazuje, że kwestia reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta.

Niemiecki publicysta atakuje PiS

Sprawa ta została skomentowana przez głównego komentatora dziennika "Die Welt" Jacquesa Schustera, który w najnowszym felietonie napisał, że „rząd niemiecki, a wraz z nim większość społeczeństwa, byłby otwarty na negocjowanie z Polakami pewnych kwot odszkodowań”. 

— W nocie dyplomatycznej Warszawy do Berlina są też liczne postulaty, które mogłyby zostać spełnione. Pozostaje jednak jedno pytanie – w jakim celu? — pisze Schuster. Jego zdaniem „stała część tożsamości PiS” opiera się na zasadzie: „samookreślenie poprzez naznaczenie wroga. PiS potrzebuje wizerunku odpychającego Niemca, który uważa Słowian za niewolników, aby utrzymać swoje słabe ja”. 

"Polacy tylko obserwowali, nie pomagali Żydom"

Zdaniem Schustera, rządy Niemiec i Polski powinny wspólnie badać historyczną prawdę, „do której tak samo jak niemieckie zbrodnie należy pytanie, dlaczego Polacy w dużej mierze tylko obserwowali tłumienie przez Niemców w 1943 roku powstania w getcie warszawskim, a prawie nie pomagali Żydom”. 

Wiceszef polskiego MSZ odpowiada

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński odpowiedział na twierdzenia Schustera. Podkreślił, że Schuster napisał, że Polsce nie należą się odszkodowania od Niemiec, ponieważ w czasie wojny Polacy „biernie się przyglądali i nie pomagali Żydom”. 

— Szanowny panie Schuster, wie pan, dlaczego domagamy się od Niemiec zadośćuczynienia? Dlatego, że w czasie wojny pana rodacy zamordowali prawie sześć milionów moich rodaków. Rozgrabiliście cały kraj, dobra kultury. Zniszczyliście całą Polskę. I nigdy Niemcy za to nie zapłaciły — mówi Jabłoński w filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. 

Jabłoński dodał, że w poniedziałek zaprosi Schustera na wycieczkę edukacyjną do Polski, by mógł dowiedzieć się, co zrobili jego rodacy w naszym kraju.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka