Figurka Jezusa na huśtawce. Zdjęcie autorstwa mężczyzny, który zobaczył zdewastowaną szopkę.
Figurka Jezusa na huśtawce. Zdjęcie autorstwa mężczyzny, który zobaczył zdewastowaną szopkę.

Wyjęli figurkę Jezusa z szopki i posadzili ją na huśtawce

Redakcja Redakcja Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 66
Do aktu wandalizmu doszło w szopce w Brzesku (Małopolskie). Nieznani sprawcy zabrali figurkę Jezusa z szopki zamontowanej na płycie Rynku i umieścili ją w huśtawce w oddalonym o kilkaset metrów Ogródku Jordanowskim.

Figurka Jezusa zniszczona

Do zdarzenia doszło najprawdopodobniej w nocy z 6 na 7 stycznia 2023. Rano figurkę na placu zabaw zobaczył przypadkowy przechodzień. Figurka Jezusa miała odłamaną lewą rękę. Sprawę zgłoszono na policję. Funkcjonariusze przeprowadzili już oględziny.

- Figurka Jezusa z szopki została zbezczeszczona, zdewastowana, z odłamaną rączką i posadzona bezczelnie w huśtawce - oburza się Tomasz Latocha, burmistrz Brzeska, zwracając uwagę, że kilka tygodni temu szopka została poświęcona. - To zbezczeszczenie poświęconego niedawno obiektu kultu religijnego. Stało się to w noc po uroczystości Trzech Króli, w której całe rzesze mieszkańców Brzeska przechodziły ulicami miasta.

Jest szansa na wykrycie sprawców

Zdaniem burmistrza policja ma spore szanse na ustalenie i zatrzymanie sprawcy, bo zarówno na Rynku, jak i w Ogródku Jordanowskim działa monitoring. Przed laty kamery zostały zamontowane na rynku, a w 2020 r. również Ogródek Jordanowski został doposażony w kamery. System w ogródku Jordanowskim składa się z pięciu stałych kamer i jednej obrotowej. Koszt ich montażu wyniósł około 75 tys. zł.

- Mam nadzieję, że sprawcy zostaną odpowiednio ukarani za coś, co jest aktem barbarzyństwa i wandalizmu - dodaje Latocha.

Dewastacje szopek bożonarodzeniowych

Jak informuje "Dziennik Polski", to nie pierwszy akt wandalizmu w brzeskiej szopce. W 2021 roku część figur została zniszczona i konieczna była ich naprawa, a częściowo zakup nowych. Niestety, wówczas sprawców nie udało się ustalić.

Akty wandalizmu w instalacjach szopek bożonarodzeniowych to coraz częstsze zdarzenia. Po sylwestrowej nocy w Jezioranach (woj. warmińsko-mazurskie) ktoś urwał figurce Jezusa głowę. Zstępca burmistrza Jezioran Władysław Daliga zapowiedział, że stosowne zawiadomienie zostanie złożone na policję. W pobliżu szopki również znajdowały się kamery monitoringu.

Z kolei w zakopiańskim sanktuarium na Olczy 34-letni mężczyzna okradł szopkę. Policjanci zatrzymali go, gdy niósł ciupagę i góralski serdak wyniesione z kościoła.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo