Czy Polska powinna przyjąć euro? Polacy zgodni w nowym sondażu

W najnowszym sondażu IBRiS dla Radia ZET Polacy zagłosowali, czy nasz kraj powinien przyjąć walutę euro. (fot. Pixabay)
W najnowszym sondażu IBRiS dla Radia ZET Polacy zagłosowali, czy nasz kraj powinien przyjąć walutę euro. (fot. Pixabay)
W najnowszym sondażu IBRiS dla Radia ZET zapytano ankietowanych o to, czy Polska powinna przyjąć walutę euro. 64,2 proc. badanych jest przeciwna temu rozwiązaniu, zaś za przyjęciem europejskiej waluty zagłosowało jedynie 24,5 proc. respondentów.

Polacy nie chcą euro

Według opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla Radia ZET ze stwierdzeniem "Polska powinna przyjąć walutę euro zamiast polskiego złotego" zdecydowanie zgadza się 14,7 proc. badanych, a 9,8 proc. udzieliło odpowiedzi "raczej się zgadzam".

Największą grupę – 49 proc. – stanowią respondenci, którzy "zdecydowanie" nie zgadzają się na przyjęcie euro przez Polskę. "Raczej" nie zgadza się na to 15,2 proc. ankietowanych. Z kolei odpowiedzi "Nie wiem/ Trudno powiedzieć" udzieliło 11,3 proc. badanych.

Podzielone zdania w dużych miastach

Na stronie internetowej Radia ZET podano, że najwięcej ankietowanych, którzy sprzeciwiają się zastąpienia złotego walutą euro żyje na wsi (70 proc.) i w małych miastach do 50 tys. mieszkańców (75 proc.). Z kolei w dużych miastach zdania na ten temat są podzielone. 48 ankietowanych sprzeciwia się wprowadzeniu euro, a 42 proc. chciałoby przyjęcia tej waluty.

Jak głosowali wyborcy Zjednoczonej Prawicy i opozycji?

Z sondażu wynika, że wyborcy Zjednoczonej Prawicy stanowią największą grupę przeciwników euro w Polsce - aż 97 proc. Wśród wyborców opozycji 44 proc. badanych chciałoby zastąpienia złotego europejską walutą, a 43 proc. jest przeciwnikami takiego rozwiązania.

Sondaż IBRiS

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony w dn. 05-07.01.2023 r. na ogólnopolskiej próbie 1100 osób. Został zrealizowany metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj102 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka