Bon turystyczny cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków.
Bon turystyczny cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków.

To ostatnia szansa na zastrzyk gotówki i wyjazd z dziećmi w ramach bonu

Redakcja Redakcja Turystyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
W poniedziałek zaczynają się zimowe ferie. To idealna i jednocześnie jedna z ostatnich szans na wykorzystanie Polskiego Bonu Turystycznego, który jest ważny tylko do końca marca.

Polski Bon Turystyczny powstał w czasie pandemii jako forma wsparcia dla stojącej na skraju bankructwa branży turystycznej, a jednocześnie by pomóc polskim rodzinom w opłaceniu wyjazdów na wakacje, ferie i inne formy wypoczynku.

Początkowo był ważny do 30 września 2022, ale nie wszystkim udało się z niego zrealizować. Do tej pory wykorzystano 85% przeznaczonych na ten cel środków, dlatego działanie bonu przedłużono do 31 marca 2023. I wszystko wskazuje na to, że jest to termin ostateczny. Warto więc skorzystać z dodatkowych pieniędzy i pojechać choćby na kilka dni by oderwać się od codziennych obowiązków. 

Czytaj: „Takie fuzje jak Orlenu z Lotosem na świecie dokonały się dziesięć, piętnaście lat temu”

Bon Turystyczny - zasady działania

Bon przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem oraz rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi i, tak jak w przypadku Programu 500 Plus, przysługuje niezależnie od poziomu dochodów. Wartość bonu to jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia. Dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności otrzymują ponadto jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, również w wysokości 500 zł, czyli łącznie mogą liczyć na 1000 zł.

Bon ma formę elektroniczną i można nim płacić m.in. za usługi hotelarskie, pobyt w pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, turnusie rehabilitacyjnym, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym oraz imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Bonem zapłacimy też za całe pakiety usług, w tym usługi przewodników w miastach i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, rejsy statkiem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, zajęcia rekreacyjne oraz inne aktywności sportowe i turystyczne. Bon jest ważny tylko w Polsce i nie można go wymienić na gotówkę ani inne środki płatnicze. Jeśli usługa turystyczna jest droższa niż 500 zł to część możemy opłacić bonem, a część dopłacić z własnej kieszeni. Jeśli jednak cena usługi jest niższa nikt nie wyda nam reszty, tylko z „konta” bonu zostanie pobrana kwota np. 300 zł, a 200 zł pozostanie do wykorzystania.

Katalog bazy turystycznej, która pozwala na skorzystanie z bonu, jest dostępny na stronie.

Zobacz: Jarosław Kaczyński wraca do polityki. Niebawem znów rusza w trasę

Jak otrzymać Bon Turystyczny

Polski Bon Turystyczny można otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak w przypadku Programu 500 plus. Można to zrobić m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych.

Po zarejestrowaniu w PUE ZUS należy przejść do zakładki Ogólny, dalej w menu bocznym wybrać Polski Bon Turystyczny, a następnie Mój Bon. Potem w menu podać swój aktualny adres e mail oraz numer telefonu komórkowego. Żeby skorzystać z dodatkowego świadczenia dla dziecka niepełnosprawnego należy w PUE ZUS złożyć dokument pt. „Oświadczenie osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego”.

Po aktywowaniu bonu, otrzymamy mailem nasz unikalny kod do obsługi płatności. Można go również znaleźć w systemie PUE ZUS w zakładce Polski Bon Turystyczny, po przejściu do karty Mój Bon. Kod podajemy podczas rezerwacji pobytu, płatności za usługę turystyczną lub nocleg, a najpóźniej przy zakwaterowaniu. Po wykonaniu tego działania otrzymuje się kolejny kod potwierdzający za pośrednictwem SMS-a, należy go podać osobie przyjmującej płatność, by zrealizować transakcję. 

Sprawdź: Ponad 3,1 mln Polaków otrzyma pismo z ZUS. Wysyłka już się rozpoczęła

Skorzystają miliony dzieci

Rozpoczynające się w przyszłym tygodniu ferie zimowe to dobry moment, by spożytkować bon. Przypomnijmy, że dzieci i młodzież będą wypoczywać w czterech terminach od 16 stycznia do 26 lutego w zależności od województwa:

16 stycznia - 29 stycznia: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

23 stycznia – 5 lutego: podlaskie, warmińsko-mazurskie

30 stycznia – 12 lutego: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

13 lutego – 26 lutego: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodnio-pomorskie

Szacuje się, że dopłatę do wakacji lub ferii zimowych otrzyma prawie 2,4 mln rodzin, z czego 1,9 mln rodzin, czyli blisko 80%, ma dwoje lub więcej dzieci, więc otrzyma świadczenie w wysokości 1000 zł i więcej. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6,5 mln dzieci.

Tomasz Wypych

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo