Polskie monety. fot. PAP/Darek Delmanowicz
Polskie monety. fot. PAP/Darek Delmanowicz

Do obiegu trafiły nowe monety. Zaskakuje nie tylko nominał

Redakcja Redakcja Hobby Obserwuj temat Obserwuj notkę 28
Monety przeżywają swoją drugą młodość i wiele wskazuje na to, że trend numizmatykę może być tylko większy. Szczególnie gdy powstają takie perełki jak najnowsza kolekcja Mennicy Gdańskiej. Uznana wśród kolekcjonerów pracownia wyprodukowała monety nawiązujące do życia i twórczości Stanisława Lema.

Monety ze Stanisławem Lemem to absolutny hit

Seria monet poświęcona wybitnemu pisarzowi, futurologowi i eseiście Stanisławowi Lemie wyprodukowana przez Mennicę Gdańską cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród kolekcjonerów. W sprzedaży są cztery warianty. 

Moneta "Solaris" 2 oz o wartości 10 euro została wypuszczona w nakładzie 2000 szt. Na rewersie monety przedstawiona jest finałowa scena najsłynniejszej powieści Stanisława Lema, gdy Kris Kelvin samotnie eksploruje powierzchnię Solaris pośród fantastycznych kształtów stworzonych przez żywy ocean. Awers z kolei przedstawia adaptację grafiki Daniela Mroza. Cena monety to 1299 zł.

Drugi wariant 2-uncjowy "Lem", również w nakładzie 2000 szt. przedstawia profil pisarza z fotografii z lat 60. Na awersie umieszczono fragment postaci z rysunku Mroza z 1972 r. do "Cyberiady". Monetę można kupić za 1299 zł.

Moneta i Stanisław Lem. Niezwykłe okazy 

Kolejny z wariantów to moneta srebrna 200 g o nazwie "Daniel Mróz i Stanisław Lem", która została wypuszczona w nakładzie 100 szt. Podobnie jak w przypadku monety 2-uncjowej umieszczono na niej fragment postaci z rysunku do "Cyberiady", a na rewersie wizerunki Mroza oraz Lema. Na pierwszym planie, przesłonięte abstrakcyjnymi geometrycznymi strukturami, widnieją narzędzia pracy ilustratora oraz najpopularniejsze tomy prozy pisarza. Jej cena to 3299 zł.

Również w tej samej cenie, co poprzednia znajdziemy monetę 200-gramową "Solaris" o wartości 20 euro, która przedstawia Kelvina na powierzchni planety, gdzie bohater spotyka wytwory żywego oceanu. Nakład również ograniczono do 100 szt.

Co ciekawe, wszystkie monety zostały uszlachetnione kolorowym drukiem UV oraz zapakowane do wytwornych drewnianych pudełek wraz z certyfikatem autentyczności.

Lewandowski na monetach. Można zarobić 

Nie tylko monety ze Stanisławem Lemem cieszą się ogromnym zainteresowaniem kolekcjonerów. Hitem są również te, poświęcone Robertowi Lewandowskiemu. Kolekcja z polskim napastnikiem "Droga do marzeń" swoją premierę miała wiosną ubiegłego roku.

Aktualnie można zakupić srebrne i złote monety "Talent", które otwierają kolekcję. Monety zachwycają jakością wykonania oraz dbałością o akcenty nawiązujące do kariery kapitana reprezentacji Polski. Złote, jak i srebrne monety znakomicie się sprzedają i chętni muszą się spieszyć, bo ich limit jest na wyczerpaniu.

Monety z wizerunkiem Roberta Lewandowskiego okazały się także znakomitą lokatą kapitału. W dniu emisji za srebrną monetę 5-dolarową trzeba była zapłacić 1799 zł, a dziś kosztuje ona już 2699 zł.

Warto dodać, że kolekcja "Droga do marzeń" składać się będzie z siedmiu części. W 2023 r. ukaże się druga z serii moneta "Zwycięzca". Łącznie do 2028 r. zostanie wydanych 56 srebrnych i złotych monet w różnych wariantach. 

MP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj28 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości