Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.
Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Gdyby nie Amerykanie, Zełenski już by nie żył. Rosjanie wielokrotnie chcieli go zabić

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 112
CIA ostrzegło Wołodymyra Zełenskiego tuż przed inwazją o planowanym zamachu na życie prezydenta Ukrainy. Informacje wywiadowcze były na tyle precyzyjne, że służby w Kijowie mogły udaremnić aż dwa ataki tuż przed 24 lutego 2022 r. Łącznie Moskwa od wybuchu wojny 12-krotnie polowała na życie Zełenskiego.

"The Insider" i światowa prasa opisuje fragmenty nowej książki Chrisa Whipple pt. "The Fight of His Life: Inside Joe Biden's White House", która opisuje prezydenturę Joe Bidena. Autor stwierdza - na podstawie rozmów z urzędnikami amerykańskimi - że Wołodymyr Zełenski początkowo bagatelizował wiadomości od CIA, uznając je za niewiarygodne.

Biden poinstruował dyrektora CIA Billa Burnsa - przy okazji, byłego ambasadora USA w Rosji - by dokładnie przekazał prezydentowi Ukrainy wszystkie wiadomości służby o planowanych działaniach rosyjskich "czekistów". 

Zobacz: Zdjęcie, które stało się symbolem ataku na Dniepr. Zginął słynny trener boksu

12 zamachów na życie Zełenskiego

"W tym czasie, w styczniu 2022 roku, Zełenski odrzucał pomysł, że Rosjanie przeprowadzą niesprowokowaną inwazję na Ukrainę i sugerował, że publiczne ostrzeżenia Ameryki wywołują panikę" - pisze Whipple w książce, która ukaże się dzisiaj na rynku. W odpowiedzi, Biden wysłał Burnsa do Kijowa i polecił "podzielić się dokładnymi detalami na temat rosyjskich spisków". "To natychmiast zwróciło uwagę Zełenskiego; był zaskoczony, otrzeźwiony tą wiadomością. (…) Dane wywiadowcze były tak szczegółowe, że pomogłyby siłom bezpieczeństwa Zełenskiego udaremnić dwa oddzielne rosyjskie zamachy na jego życie" - dodaje Whipple. 

Czytaj: Znany rosyjski bloger pokłócił się z Polakiem. Padły mocne słowa

Wiedza szefa CIA 

Łącznie 12 razy Rosja próbowała zabić Zełenskiego od lutego 2022 r. Co do Burnsa, autor książki twierdzi, że to właśnie dyrektor CIA przedstawił schemat inwazji rosyjskiej i poinstruował władze Ukrainy, że celem dla wojsk Władimira Putina stanie się m.in. lotnisko w Hostomelu na północy miasta, którego opanowanie umożliwi szturm na Kijów. 

Sprawdź: Ukraiński zdrajca grozi Europie. Stawia ultimatum

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj112 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka