"Der Spiegel": Niemcy mają czołgi odpowiednie do przekazania Ukrainie

Niemcy nadal zwlekają z decyzją ws. przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2. "Der Spiegel" donosi, że kraj ten posiada 19 czołgów odpowiednich do wysłania na Ukrainę. (fot. PAP/EPA)
Niemcy nadal zwlekają z decyzją ws. przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2. "Der Spiegel" donosi, że kraj ten posiada 19 czołgów odpowiednich do wysłania na Ukrainę. (fot. PAP/EPA)
Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" donosi, że spośród ponad 200 czołgów Leopard 2 jakie posiada Bundeswehra, 19 jest możliwych do przekazania Ukrainie.

Gazeta, powołując się na dostępną dla dziennikarzy dokumentację, poinformowała, że niemieckie wojsko posiada 212 różnych modeli sprawnych czołgów Leopard. Około stu kolejnych czołgów było na początku lata w 2022 roku w remoncie.

Niemcy mają czołgi odpowiednie dla Ukrainy

"Der Spiegel" donosi, że zdaniem niemieckiego resortu obrony, najbardziej odpowiednie do wysłania na Ukrainę jest 19 czołgów Leopard 2A5. Obecnie są one wykorzystywane jako modele szkoleniowe i według niemieckich służb zostaną prawdopodobnie wycofane z eksploatacji.

W publikacji niemieckiego tygodnika wyjaśniono, że wspomniane około 200 czołgów to jedyne Leopardy, jakie posiada Berlin. Ukraina może otrzymać Leopardy również od innych krajów, takich jak Polska. Tak więc, zatwierdzając dostawę Leopardów, Niemcy formalnie dadzą "zielone światło" swoim europejskim partnerom, którzy coraz bardziej nalegają na dostarczenie Ukrainie czołgów.

Jednak te Leopardy to inne modele, w porównaniu do tych posiadanych przez Bundeswehrę, co może skomplikować naprawy i konserwację. Dlatego bardziej sensowna byłaby "jednorodna flota" czołgów, a ukraiński personel "najlepiej" przechodziłby szkolenie na tym samym modelu — pisze gazeta.

Decyzja byłej szefowej niemieckiego MON

"Business Insider" informował wcześniej, że na mniej niż tydzień przed dymisją, była minister obrony Niemiec Christine Lambrecht nakazała swoim podwładnym, aby nie przeprowadzali inwentaryzacji czołgów Leopard 1 i Leopard 2 będących w służbie Bundeswehry. Niemieckie źródła powiedziały BI, że decyzja byłej minister mogła być podyktowana chęcią uniknięcia tworzenia dodatkowej presji na kanclerza Niemiec Olafa Scholza w tej sprawie, a także uniknięcia tworzenia dodatkowych oczekiwań dotyczących przekazania czołgów Ukrainie.

Wszyscy czekają na zgodę Niemiec

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski 19 stycznia powiedział, że szereg państw jest gotowych dostarczyć Ukrainie czołgi Leopard 2 i czeka tylko na zgodę Niemiec. Polski premier Mateusz Morawiecki nie wykluczył przekazania czołgów do Kijowa bez czekania na niemiecką zgodę.

Ostatnie spotkanie państw partnerskich Ukrainy w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech nie przyniosło decyzji w sprawie dostaw tych czołgów. Nowy niemiecki minister obrony Boris Pistorius zapowiedział tam, że Niemcy, przygotowując się do ewentualnej dostawy, muszą najpierw sprawdzić dostępność i liczbę posiadanych czołgów. Zapewnił wtedy, że decyzja odnośnie przekazania czołgów Ukrainie zostanie podjęta „tak szybko, jak to możliwe”.

Londyński Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych ocenia, że Ukraina musi otrzymać około 100 czołgów, aby móc rozpocząć nową ofensywę przeciwko siłom rosyjskim w tym kraju.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka