Masowy exodus zachodnich firm z Rosji? Wynik badań daje do myślenia

Moskwa, Rosjanie obchodzą rocznicę śmierci Lenina. Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Moskwa, Rosjanie obchodzą rocznicę śmierci Lenina. Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Pomimo powszechnego oburzenia wojną na Ukrainie, jedynie około 8,5 procent firm z Unii Europejskiej i krajów G7 opuściło Rosję, informuje belgijski dziennik „Het Laatste Nieuws”, powołując się na badania uniwersytetu w St.Gallen oraz szkoły biznesu IMD w Lozannie.

Zachodnie firmy w Rosji

Przed wybuchem wojny w Ukrainie w Rosji funkcjonowało w sumie ponad 2,4 tys. oddziałów firm oraz przeszło 1,4 tys. firm z UE i krajów G7 (Kanada, Niemcy, Francja, Włochy, Japonia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone), podaje gazeta. Jak ustalili szwajcarscy naukowcy do końca listopada tylko 120 firm, czyli mniej niż 9 procent, wycofało się z Rosji lub sprzedało swoją spółkę zależna.

Polecamy:

Masowy exodus firm z Rosji? "Nic z tych rzeczy"

Ustalenia badaczy przeczą tezie o „masowym exodusie” zachodnich firm z kraju agresora. „Biznes opiera się presji rządów, mediów i organizacji pozarządowych” – czytamy w „HLN”.

„Wydaje się, że zachodni decydenci oraz duży biznes nie są zgodni w ocenie konieczności wycofania się z Rosji” – oceniają autorzy raportu. Rezygnacja z prowadzenia interesów w Rosji jest kosztowna dla firm, ich pracowników oraz akcjonariuszy, wskazują naukowcy uniwersytetu w St.Gallen oraz szkoły biznesu IMD w Lozannie.

Belgowie zostali w Rosji

W marcu 2022 roku media donosiły, że choćby zdecydowana większość z około 250 belgijskich firm z siedzibą w Rosji odmawia opuszczenia tego kraju. Część z nich tłumaczy decyzję o pozostaniu biznesu “solidarnością z rosyjskimi pracownikami i klientami”.

Z ankiety dziennika „De Tijd” wynika, że prawie wszystkie belgijskie firmy zdecydowały o kontynuacji biznesu w Rosji. Dziennik „L’Echo” twierdzi natomiast, że dotyczy to „zdecydowanej” większości przedsiębiorstw.

„Należą do nich firmy różnej wielkości, działające w tak różnych sektorach, jak farmaceutyka, transport, materiały syntetyczne, chemikalia i żywność. Według zebranych przez nas danych rosyjskie filie belgijskich przedsiębiorstw mają obroty rzędu kilku miliardów euro” – czytamy w „L’Echo”.

Tylko w 2021 roku belgijskie firmy zainwestowały w Rosji 1,5 mld euro, zaś 1556 belgijskich przedsiębiorstw wyeksportowało tam towary o wartości 3,4 mld euro, informuje dziennik.

KW

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj43 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka