McDonald's wycofuje się z Rosji. Co stanie się z biznesem firmy po opuszczeniu tego kraju?

McDonald's po 30 latach wycofuje się z Rosji. Powodem jest kryzys humanitarny spowodowany wojną na Ukrainie. (fot. Flickr/Sandra Cohen-Rose and Colin Rose)
McDonald's po 30 latach wycofuje się z Rosji. Powodem jest kryzys humanitarny spowodowany wojną na Ukrainie. (fot. Flickr/Sandra Cohen-Rose and Colin Rose)
— Po ponad 30 latach działalności w tym kraju, korporacja McDonald's ogłosiła, że opuści rynek rosyjski i rozpoczęła proces sprzedaży swojego rosyjskiego biznesu — poinformowała w komunikacie z 16 maja centrala McDonalds Corporation. To kolejny krok firmy po decyzji z 8 marca mówiącej o o czasowym zawieszeniu działalności w Rosji.

McDonald's opuszcza Rosję. Już oficjalnie

McDonald's Corporation poinformowała w komunikacie, że dąży do sprzedaży wszystkich restauracji w Rosji lokalnemu nabywcy. Jak podkreślono, po zmianie właściciela, lokale te "zaprzestaną używania nazwy, logo, brandingu i menu McDonald's, choć spółka nadal zachowa swoje znaki towarowe w Rosji".

— Do priorytetów McDonald's należy zapewnienie pracownikom McDonald's Rosja wynagrodzenia do czasu zamknięcia jakiejkolwiek transakcji oraz zapewnienie pracownikom możliwości zatrudnienia w przyszłości u potencjalnego nabywcy — czytamy w komunikacie.

Dalsze funkcjonowanie sieci McDonald's w Rosji niemożliwe

— Mamy długą historię zapuszczania głębokich, lokalnych korzeni wszędzie tam, gdzie błyszczą łuki — oznajmił dyrektor generalny i prezydent McDonald's Chris Kempczinski, cytowany w komunikacie.

Wylicza, że McDonald's zatrudnia w Rosji około 62 tysięcy pracowników, a korporacja współpracuje z lokalnymi franczyzobiorcami i dostawcami.

— Ich oddanie i lojalność wobec McDonald's sprawiają, że dzisiejsza informacja jest niezwykle trudna. Mamy jednak zobowiązania wobec naszej globalnej społeczności i musimy pozostać niezłomni w naszych wartościach. A nasze przywiązanie do naszych wartości oznacza, że nie możemy dłużej utrzymywać lśniących łuków w tym miejscu — powiedział Kempczinski.

Działalność McDonald's w Rosji niezgodna z wartościami firmy

Firma podkreśla, że powodem wycofania się z Rosji jest kryzys humanitarny spowodowany wojną na Ukrainie.

— Kryzys humanitarny spowodowany wojną na Ukrainie i związane z nim nieprzewidywalne warunki prowadzenia działalności doprowadziły McDonald's do wniosku, że dalsze prowadzenie działalności w Rosji nie jest już możliwe, ani zgodne z wartościami McDonald's — czytamy w komunikacie.

McDonald's znika z Rosji. "Koniec pewnej epoki"

— Wycofanie się McDonald's z Rosji to gorzki koniec pełnej nadziei epoki. Będąca jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli amerykańskiego kapitalizmu firma otworzyła swoją pierwszą restaurację w Rosji ponad 32 lata temu, gdy ZSRR rozpadł się, a zachodnie firmy i idee przenikały przez żelazną kurtynę. Setki ludzi ustawiały się w kolejce, aby spróbować hamburgerów i frytek z McDonald's na Placu Puszkina w Moskwie — komentuje amerykański portal CNBC.

RB

Zobacz też: 

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka