Ksiądz antyszczepionkowiec suspendowany. Ostry konflikt wokół Pustelni Ducha Świętego

Ks. Daniel Galus. Fot. Januarybratek /CC BY-SA 4.0
Ks. Daniel Galus. Fot. Januarybratek /CC BY-SA 4.0
Wobec trwałej postawy nieposłuszeństwa w 2022 r. objąłem zakazem sprawowania sakramentów i sakramentaliów teren byłej „Pustelni Ducha Świętego” w Czatachowej, a na ks. Daniela Galusa nałożyłem karę suspensy - poinformował w liście do wiernych metropolita częstochowski abp Wacław Depo, prosząc „o pełną ufności modlitwę o jedność Kościoła”.

Suspensa, czyli zawieszenie to kara kościelna w Kościele katolickim stosowana tylko wobec duchownych, polegająca na zakazie lub ograniczeniu suspendowanym kapłanom możliwości pełnienia przez nich czynności im przynależnych z racji stanu, funkcji (odprawiania mszy świętej, wykonywania jurysdykcji, nauczania, podejmowania aktów władzy, pobierania dochodów).

Polecamy:

Co kuria zarzuca ks. Galusowi?

Nieposłuszeństwo ks. Galusa wobec przełożonego - zdaniem kurii - ma swój początek "w oporze wobec decyzji o usunięciu z terenu tzw. +Pustelni+ posługujących tam kobiet, w powoływaniu bez zgody (biskupa - red.) kolejnych fundacji, w budowie bez wiedzy przełożonego tzw. Domu Maryi, w braku współpracy w uregulowaniu statusu Wspólnoty Miłość i Miłosierdzie Jezusa, w sytuacjach związanych z obecnością na Przeprośnej Górce". "Nieprawdą jest zatem twierdzenie, że moje działania i wspomniane sankcje wynikają z przywołanych wypowiedzi na temat pandemii" - dodał abp Depo.

W ocenie metropolity częstochowskiego, "głęboko zatrważająca" jest również "posługa i zamieszkanie (bez jego zgody) w budynkach na terenie tzw. Pustelni ks. Grzegorza Durbasa i »zwolnienie« go z nałożonej przez jego ordynariusza suspensy, współpraca z ks. Łukaszem Prausą SAC, również suspendowanym".

"Działalność ks. Daniela Galusa budziła niepokój"

W liście do diecezjan na 22 stycznia metropolita częstochowski abp Wacław Depo przestrzegł przed skrajnym indywidualizmem, który jak zaznaczył „skutkuje odrzuceniem pośrednictwa zbawczego Kościoła i władzy apostolskiej oraz może prowadzić do odstępstwa”.

Abp Depo zaznaczył w liście, że „pomimo nawróceń, deklarowanych przez liczne osoby uzdrowień czy uwolnień działalność ks. Daniela budziła niepokój u wielu osób, w tym biskupów polskich”.


Należy wyraźnie zaznaczyć, iż powodem nałożenia kary i podjęcia pozostałych decyzji nie są poglądy i wypowiedzi ks. Galusa na temat pandemii wirusa SARS-CoV-2 oraz państwowych i kościelnych zasad bezpieczeństwa, ale wspomniane nieposłuszeństwo wobec decyzji swego biskupa i Stolicy Apostolskiej, fałszywe oskarżenia pod adresem swych przełożonych oraz wzbudzanie wśród wiernych niechęci wobec nich, a także prowadzenie działalności bez wiedzy i zgody swego biskupa, a tym samym wynikające z tych sytuacji wielkie zgorszenie wiernych


- tłumaczy decyzje podjęte przez kurię ksiądz Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej.

"Nieposłuszeństwo duchownego wobec biskupa"

Uzasadnieniem do wymierzenia suspensy ks. Galusowi oraz pozostałych decyzji jest nieposłuszeństwo duchownego wobec jego biskupa, a także wobec Ojca Świętego, prowadzenie działalności bez zgody swego przełożonego, fałszywe oskarżenia wobec swych przełożonych i wzbudzanie tym samym niechęci wiernych wobec hierarchów – podano w oświadczeniu z 3 października podpisanym przez ks. Mariusza Bakalarza.

Mimo to ks. Galus powielał „fałszywe oskarżenia i obelżywe sformułowania” w nagraniu opublikowanym w serwisie YouTube 5 stycznia br. W związku z tym archidiecezja częstochowska opublikowała pełną treść pisma metropolity częstochowskiego abp. Depo z 21 grudnia 2022 r. do ks. Galusa.

Film na YouTube Wspólnoty MiMJ, który rozgniewał częstochowską kurię.


Abp Depo oświadczył w nim, że oczekuje od ks. Galusa „w terminie tygodnia od daty otrzymania” pisma, które wysłano 21 grudnia 2022 r. a opublikowane na stronie archidiecezji 5 stycznia 2023 r. publicznego oraz pisemnego odwołania wszelkich nauk niezgodnych z nauczaniem Kościoła, uznania władzy papieża Franciszka oraz biskupa miejsca, podporządkowania się w posłuszeństwie papieżowi i swemu ordynariuszowi, przyjęcia wszystkich dotychczas podjętych decyzji i uznania ich legalności, oraz odwołania fałszywych oskarżeń wobec biskupa, jego współpracowników oraz duchowieństwa archidiecezji częstochowskiej, oraz przeproszenia osób „znieważonych tymi kłamliwymi zarzutami”.

Afera w Pustelni Ducha Świętego w Czatachowej

Metropolita poinformował, że „pomimo próśb, rozmów czy dyscyplinujących decyzji potwierdzonych autorytetem Stolicy Apostolskiej nie udało się osiągnąć ducha jedności we współodpowiedzialności za to miejsce, jakim była »Pustelnia Ducha Świętego«, czy też posługi kapłańskiej i statusu ks. Daniela Galusa w Kościele częstochowskim”. "Wobec trwałej postawy nieposłuszeństwa zdecydowałem się w 2022 r. na objęcie zakazem sprawowania sakramentów i sakramentaliów terenu byłej »Pustelni Ducha Świętego« w Czatachowej. Podobnie nałożyłem karę suspensy (zawieszenia – red.), czyli zakazu sprawowania władzy święceń na ks. Daniela" - napisał hierarcha. Wyjaśnił, że „nałożone kary mają charakter poprawczy i są wezwaniem do nawrócenia oraz posłuszeństwa prawowitemu biskupowi”.

Zaznaczył, że „tak jak w Kościele nie ma takiej władzy, która mogłaby zmienić depozyt wiary i moralności przekazany nam przez Chrystusa, tak również nie ma innej pewnej drogi, która weryfikuje naszą świętość jak droga posłuszeństwa Kościołowi”. „Jest to droga Chrystusa, który stał się posłusznym aż do śmierci, a była to śmierć na krzyżu” - zastrzegł metropolita częstochowski.

Apel metropolity  do Wspólnoty Miłość i Miłosierdzie

Zaapelował do „Wspólnoty Miłość i Miłosierdzie” oraz wszystkich diecezjan, aby wyznając „wiarę w Kościół Chrystusowy” – z pomocą Ducha Świętego, „oczyszczali się z tego wszystkiego, co uderza w jedność wiary, w świętość, powszechność i apostolskość Kościoła”. „Proszę również wszystkich o pełną ufności modlitwę o jedność Kościoła” - napisał abp Depo.

List abp Depo zostanie odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach na terenie archidiecezji częstochowskiej w niedzielę 22 stycznia br.

W komunikacie zaznaczono wówczas, „że wszelkie decyzje biskupa diecezjalnego wobec ks. Galusa zostały uznane przez Stolicę Apostolską za ważne i zasadne, a sam ks. Galus oraz zgromadzona wokół niego grupa wiernych prowadzi swoją działalność poza Kościołem katolickim”.

KW

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj83 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo