Nie żyje Marek Plura. Senator RP walczył o sprawy Śląska

Senator RP Marek Plura. Fot. Wikimedia/Marek Plura/CC BY-SA 4.0
Senator RP Marek Plura. Fot. Wikimedia/Marek Plura/CC BY-SA 4.0
W wieku 52 lat zmarł senator RP Marek Plura. Był senatorem X kadencji z okręgu katowickiego. Sprawował również mandat posła na Sejm VI i VII kadencji. Był posłem do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji.

Nie żyje Marek Plura

Marek Plura od lat działał na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Interesowały go losy Śląska, skąd pochodził.

Polityka pożegnał Donald Tusk: "Odszedł śląski senator Marek Plura - dzielny, mądry i dobry człowiek. Zawsze powtarzał, że kto jak kto, ale Ślonzok z Kaszebą zawsze się dogadają. Żegnaj, Przyjacielu".


Polecamy:

Na co chorował Marek Plura

Polityk od urodzenia chorował na postępujący zanik mięśni, poruszał się na wózku. Od kilku dni przebywał w szpitalu, jego stan był bardzo ciężki.

Plura - kariera polityczna

Od 2019 roku Plura był senatorem z ramienia Koalicji Obywatelskiej. W latach 2007-2014 był posłem, a w latach 2014-2019 europarlamentarzystą.

Marek Plura pochodził z Raciborza, mieszkał w Katowicach. Zajmował się wsparciem osób z niepełnosprawnościami i kwestiami równouprawnienia. Nie były mu obojętne losy małej śląskiej ojczyzny. Dwukrotnie przygotował poselskie projekty zakładające wprowadzenie regionalnego języka śląskiego do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Był też autorem obywatelskiego projektu wprowadzenia do tej ustawy etnicznej mniejszości śląskiej.

Działał w organizacjach regionalnych - Stowarzyszeniu Osób Narodowości Śląskiej oraz w Związku Górnośląskim. Sam siebie nazywał pracownikiem socjalnym, ponieważ z pracą w tym zawodzie łączył profesjonalne zaangażowanie do czasu wyboru na posła w roku 2007.

Był założycielem Stowarzyszenia "Dobry Dom" i prezesem Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych "Akcent", a także przewodniczącym Rady Programowej Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej. Na arenie międzynarodowej pełnił funkcję wiceskarbnika Międzynarodowego Parlamentu Osób Niepełnosprawnych i wicedyrektora Very Special Arts Poland.

Miał żonę i dwoje dzieci. 

Politycy żegnają Marka Plurę

"W wieku 52 lat zmarł Senator RP Marek Plura. Piastował mandat senatora X kadencji z okręgu katowickiego. Był posłem na Sejm VI i VII kadencji, posłem do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Aktywnie działał na rzecz osób z niepełnosprawnościami, z oddaniem pracował dla Śląska" - czytamy na Twitterze Senatu Rzeczpospolitej.

"Zmarł senator Marek Plura. Znałam go i szanowałam za jego wytężoną pracę prowadzoną mimo wielu przeciwności losu. Niech spoczywa w pokoju wiecznym" - napisała europarlamentarzystka, była premier Beata Szydło.

"I ôdjechoł nom tyn silny karlus, co nigdy niy mioł leko. Pacz tam jako #MarekPlura a my sam dalij bydymy butel robić o naszo ślonsko godka a ślonsko tożsamość. To był zaszczyt z Tobą współpracować, dołeś fest rada i zowżdy bydymy Cie pamiyntać a spominać" - wspomina zmarłego Łukasz Kohut.


"Bardzo smutna wiadomość. Zmarł nasz serdeczny przyjaciel, senator Marek Plura. Były poseł i europarlamentarzysta. Dobry człowiek o wielkim sercu. Zawsze pomocny i otwarty na innych. Marku, nie zapomnimy o Tobie" - napisała wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska.

"Smutek,żal i pustka.Informacja,że dziś odszedł senator Marek Plura porusza do głębi wszystkich,którzy go znali.Marku,całym swoim życiem udowadniałeś,że można być wspaniałym człowiekiem,niezależnie od fizycznych ograniczeń.Twoje serce tych ograniczeń pomocy dla innych nie znało" - wspomina zmarłego senator RP i były szef NIK Krzysztof Kwiatkowski.


KW

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka