Przewodniczący partii Polska 2050 Szymon Hołownia podczas Pierwszego Zjazdu Krajowego Polski 2050. (fot. PAP)
Przewodniczący partii Polska 2050 Szymon Hołownia podczas Pierwszego Zjazdu Krajowego Polski 2050. (fot. PAP)

Zjazd Polski 2050, a Lis nie wytrzymał. Obraża Hołownię: "Kałownia 2023"

Redakcja Redakcja Polska 2050 Obserwuj temat Obserwuj notkę 55
W sobotę podczas pierwszego krajowego zjazdu partii Polska 2050, przewodniczący Krajowej Komisji Wyborczej Michał Jaworski poinformował, że Szymon Hołownia został wybrany na przewodniczącego tej partii. W głosowaniu udział wzięło 83,38 proc. członków partii. Ponadto, Tomasz Lis w ostrych słowach skomentował działalność Szymona Hołowni. Chodzi o jego podejście do wspólnej listy wyborczej opozycji.

Zjazd krajowy Polski 2050

W sobotę w Łodzi odbywa się pierwszy krajowy zjazd partii Polska 2050. Przewodniczący Krajowej Komisji Wyborczej Michał Jaworski poinformował, że 22 grudnia ubiegłego roku, komisja wyborcza zarejestrowała jednego kandydata na stanowisko przewodniczącego partii — Szymona Hołownię.

Dodał, że że w wyborach na przewodniczącego partii, które odbyły się między 17 a 19 Stycznia 2023 roku, Szymon Hołownia otrzymał 311 ważnych głosów, z czego 310 było na jego kandydaturę. Frekwencja w głosowaniu wyniosła 83,38 proc.

Hołownia przewodniczącym

— Najtrudniejsze teraz przede mną. (...) Odpowiedzialność za wejście w wybory i zdanie tego egzaminu, który dla każdej partii politycznej jest najważniejszy — powiedział po ogłoszeniu wyniku wyborów nowo wybrany przewodniczący partii.

— Dziś jesteśmy tutaj nie dla siebie, nie dlatego żeby nam było wygodnie, żeby nam było miękko pod przysłowiową pupą, jesteśmy tutaj dla innych, dla tych, którym zdecydowaliśmy się, wychodząc z tych naszych ciepłych kapci, nie boję się tego słowa - służyć" — dodał Hołownia.

"Grabarz wspólnej listy". Lis dosadnie o Hołowni

W ostatnich dniach liderzy opozycji nazywali Hołownię "grabarzem wspólnej listy". Związane jest to z ubiegłotygodniowym głosowniem w sprawie ustawy PiS o Sądzie Najwyższym, która ma odblokować Polsce środki z KPO.

Partie opozycji umówiły się, że nie poprą proponowanej ustawy, ale jednocześnie nie zagłosują przeciwko jej uchwaleniu. Hołownia nakazał jednak swoim posłom w Sejmie zagłosować przeciw, czyli wbrew wcześniejszym ustaleniom.

Tydzień później władze PO podczas posiedzenia Zarządu Krajowego uznali, że Hołownia nie jest wiarygodnym partnerem politycznym.

Sprawę skomentował na Twitterze Tomasz Lis.

— Kasując perspektywę wspólnej listy opozycji pomaga się Kaczyńskiemu. Kałownia’2023 — napisał.

— Głosując na Holownię głosujesz na utrzymanie się Kaczyńskiego przy władzy — dodał w osobnym wpisie.

Dalej Lis skomentował też słowa Hołowni w stronę Donalda Tuska, który w sobotę odniósł się do ich wspólnej rozmowy na temat głosowania w sprawie ustawy o SN.

— „Kochany Donaldzie”, do tego ten protekcjonalny, szczeniacki styl. Dzieciak nie powinien się spoufalać — grzmi Tomasz Lis.


"Jesteśmy koszmarem Kaczyńskiego"

Hołownia w sobotę dodał wpis na Twitterze, w którym podkreślił, że jego partia nie jest opozycją, za którą "Kaczyński będzie dziękował Bogu".

— Nie czujemy się częścią opozycji, za którą Jarosław Kaczyński będzie mógł dziękować Bogu. Jesteśmy opozycją, która będzie jego koszmarem i doprowadzi go do upadku. Zabierzemy Polskę Kaczyńskiemu i jego Rydzykom i zwrócimy ją Polkom i Polakom. Po to tutaj jesteśmy — napisał.


Założenia programowe Polski 2050

Ruch Szymona Hołowni ma już swoje założenia programu gospodarczego, z którym wystartuje w wyborach parlamentarnych.

— Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej. Taki model nigdy nie został w Polsce w pełni wdrożony w życie. Uważamy, że przystaje on do wymogów współczesnego świata i potrzeb polskiego społeczeństwa — zapowiada Polska 2050.

Dobrobyt dla przyszłych pokoleń

Polska 2050 podkreśla, że za główny cel stawia sobie zapewnienie dobrobytu nie tylko wyborcom, ale również przyszłym pokoleniom. Dotyczyć on ma m. in. wzrostu gospodarczego, demokracji, bezpieczeństwa zdrowotnego czy dobrej edukacji i zagwarantowania godnych warunków pracy.

Stabilność dla przedsiębiorców

Ruch zaznacza też, że chce zapewnić stabilność przedsiębiorcom. Polska 2050 zapowiada, że zamierza wprowadzić ustawową zasadę, mówiącą o kluczowych zmianach dla działalności gospodarczej, np. zmianach podatkowych. 

W przypadku takich zmian, proces legislacyjny zakończony będzie musiał być do końca czerwca roku poprzedzającego zmianę. Rozwiązanie to ma na celu zapewnienie przedsiębiorcom wystarczająco dużo czasu na przygotowanie do takich zmian. 

Polska 2050 opowiada się również za zwiększeniem promocji polskich przedsiębiorców za granicą oraz za wprowadzeniem euro.

Porządki w Państwowej Inspekcji Pracy

Innymi postulatami są m. in. podporządkowanie Państwowej Inspekcji Pracy rządowi, a nie Sejmowi oraz wzmocnienie kompetencji tej instytucji.

Ruch Szymona Hołowni wraca też do pomysłu jednolitej daniny. Zgodnie z tą propozycją, płacony byłby jeden podatek od dochodów z pracy, który zawierałby wszystkie obecne podatki i składki. Następnie byłby on rozdzielany między poszczególne fundusze.

Zachęty dla emerytów

Jednym z celów programowych partii Polski 2050 Szymona Hołowni jest również zwiększenie liczby osób, które po osiągnięciu wieku emerytalnego pozostaną na rynku pracy. W tym celu ruch chce wprowadzić zachęty, których celem jest sprawienie, by emeryci chcieli pozostać aktywni zawodowo. Według propozycji, jeśli senior zdecyduje się pozostać w pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego, zamiast pobierać od jego wynagrodzenia 8-procentową składkę rentową, ta składka zaliczana byłaby jako składka emerytalna.

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj55 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka