Pojawia się coraz więcej niejasności związanych z finansowaniem Polski 2050 Szymona Hołowni. (fot. Facebook/Szymon Hołownia)
Pojawia się coraz więcej niejasności związanych z finansowaniem Polski 2050 Szymona Hołowni. (fot. Facebook/Szymon Hołownia)

Potężne kłopoty Hołowni. Coraz więcej pytań o niejasne finansowanie Polski 2050

Redakcja Redakcja Polska 2050 Obserwuj temat Obserwuj notkę 35
Państwowa Komisja Wyborcza zdecydowała o odrzuceniu sprawozdania Polski 2050. PKW ocenia, że wydatki partii Szymona Hołowni są niemożliwe do zweryfikowania. Lider Polski 2050 powołuje się na Fundację Polska Od Nowa, która została założona w 2019 roku. Rok później uzyskała ona niemal 3 mln zł przychodu, a w 2021 – 5,8 mln zł. Niejasności wokół finansowania Polski 2050 opisywał Salon24.pl.

PKW odrzuciła sprawozdanie Polski 2050

W roku 2021 partia Szymona Hołowni w każdej z rubryk mówiących m. in. o wpłaconych środkach, darowiznach i przyjętych wartościach niepieniężnych wpisała 0 zł. PKW postanowiła odrzucić sprawozdanie Polski 2050.

Nielegalne finansowanie eventów, stworzenie aplikacji Jaśmina, przyjmowanie wartości niepieniężnych i brak rozliczenia codziennych działań statutowych partii - to szereg zarzutów, którymi PKW punktuje gospodarkę finansową Polski 2050. Państwowa Komisja Wyborcza używa nawet sformułowania "patologiczna sytuacja". 

Okazało się również, że strona internetowa Polski 2050 nie należy do partii, lecz do Fundacji Polska Od Nowa.

Fundacja Polska Od Nowa

Ze sprawozdania PKW wynika, że fakt podszywania się fundacji pod partię polityczną i pozyskiwanie pieniędzy jest niezgodne z przepisami, ponieważ wówczas działalność polityczną finansują podmioty, które nie są do tego uprawnione.

Władze Polski 2050 pytane przez Salon24.pl o podmiot, który finansował w 2021 r. wszystkie inicjatywy partyjne jak konwencja, spotkania z wyborcami, przejazdy, plakaty i ulotki, aplikację Jaśmina, odparła, że najprawdopodobniej były to stowarzyszenie i fundacja. Wtedy już istniała jednak partia, która powinna na takie sprawy wydawać pieniądze. 

— Działalność obywatelska przygotowująca utworzenie partii Polska 2050 Szymona Hołowni prowadzona była przez Fundację Polska od Nowa zgodnie z jej zadaniami statutowymi oraz Stowarzyszenie Polska 2050 — poinformowała Salon24.pl Paulina Hennig-Kloska, rzeczniczka prasowa partii Polska 2050.

Wsparcie partii z zagranicy

Na stronie Polski 2050 można naleźć również informację na temat sposobu wsparcia partii z zagranicy. Przepisy mówią jednak, że „partii politycznej mogą być przekazywane środki finansowe jedynie przez obywateli polskich mających stałe miejsce zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej”.

Ponadto Szymon Hołownia regularnie apeluje o wpłaty na Polskę 2050, podczas gdy zgodnie z prawem (ustawą o partiach politycznych) „partia polityczna nie może przeprowadzać zbiórek publicznych”.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka