Mitrovica - Serbowie ustawiają takie barykady w kosowskim mieście.
Mitrovica - Serbowie ustawiają takie barykady w kosowskim mieście.

Niespokojnie na granicy Serbii z Kosowem. Dojdzie do kolejnej wojny w Europie?

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 26
W Mitrovicy, jednym z większych miast w północnym Kosowie, Kosowscy Serbowie rozpoczęli stawianie barykad. Rząd niepodległego od 2008 roku kraju ogłosił, że usunie wszystkie przeszkody, jeśli kontyngent NATO nie zainterweniuje.

Serbowie od tygodni stawiają barykady, teraz rozpoczęli blokowanie ulic w środku dużego miasta - Mitrovicy. Wcześniej barykady wzniesiono na drogach prowadzących do granicy kosowsko-serbskiej. W poniedziałek wieczorem prezydent Serbii Aleksandar Vucić nakazał postawienie armii na granicy w stan najwyższej gotowości, aby "chronić nasz lud (w Kosowie) i obronić Serbię". 

Czytaj też: Ostrzał misji pokojowej NATO w Kosowie. Wiadomo co z żołnierzami

Blokady i eskalacja 

Vucić tłumaczył, że Prisztina przygotowuje się do "ataku" na kosowskich Serbów na północy kraju i siłowego usunięcia kilku blokad drogowych, które Serbowie zaczęli ustawiać 18 dni temu w proteście po aresztowaniu byłego serbskiego policjanta, który sparaliżował ruch na dwóch przejściach granicznych z Serbią.

Złe wieści dla opozycji. Większość sądzi, że ta partia wygra wybory

Niepodległe Kosowo

Serbia nie uznaje niepodległości swojej byłej południowej prowincji, zamieszkałej w przeważającej mierze przez Albańczyków, która proklamowała niepodległość w 2008 roku. Prawo do samostanowienia przez Kosowa uznaje m.in. USA oraz większość krajów członkowskich NATO i Unii Europejskiej - w tym Polska. 

Ukraińskie władze mają dość Orbana. Ostro odpowiadają na jego komentarze


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka