Polska 2050 Szymona Hołowni ukrywa źródła finansowania. To niezgodne z przepisami ustawy

Szymon Hołownia, lider Polski 2050. Fot. PAP/Piotr Nowak
Szymon Hołownia, lider Polski 2050. Fot. PAP/Piotr Nowak
Sponsorem konwencji Polski 2050, podczas której przedstawiono aplikację polityczną Jaśmina, nie była partia Szymona Hołowni - ustalił Salon24.pl. To oznacza, że wydarzenie sfinansował inny podmiot, co jest niezgodne z przepisami o finansowaniu partii. Tak było w przeszłości z konwencją Wiosny na Torwarze, która zatopiła formację Roberta Biedronia.

Polska 2050 nie wykazała żadnych przychodów w 2021 r. Zamiast zbierać pieniądze w jawny sposób, do czego przepisami zobligowana jest partia, by później rozliczać się przed Państwową Komisją Wyborczą, środowisko Hołowni gromadzi środki poprzez wpłaty na stowarzyszenie Polska 2050 i fundację Polska Od Nowa. Problem w tym, że takie organizacje są poza kontrolą PKW, a finansują działania Polski 2050, które powinny być wydatkami partii.

Polecamy:

Łeba została odcięta od gazu. Gaz dostarczała rosyjska firma

Najwięksi importerzy rosyjskiego gazu ulegli Kremlowi? Będą płacić w rublach

Gdy pytamy władze Polska 2050 o podmiot, który finansował w 2021 r. wszystkie inicjatywy partyjne jak konwencja, spotkania z wyborcami, przejazdy, plakaty i ulotki, aplikację Jaśmina, otrzymujemy odpowiedź, która wskazuje, że najprawdopodobniej były to stowarzyszenie i fundacja. Wtedy już istniała jednak partia, która powinna to finansować.

"Działalność obywatelska przygotowująca utworzenie partii Polska 2050 Szymona Hołowni prowadzona była przez Fundację Polska od Nowa zgodnie z jej zadaniami statutowymi oraz Stowarzyszenie Polska 2050" - poinformowała Salon24.pl Paulina Hennig-Kloska, rzeczniczka prasowa partii Polska 2050.

Polska 2050 unika jawności

Do końca marca 2022 r. wszystkie partie polityczne miały obowiązek złożyć w Państwowej Komisji Wyborczej sprawozdania finansowe i wykazy wpłat od sympatyków. Polska 2050 złożyła dokument, w którym zadeklarowała, że nie miała przychodów, ani wydatków w 2021 r. Nie ujawniła tym samym wykazu wpłat od sympatyków.

Rzeczniczka prasowa Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska w korespondencji z Salon24.pl twierdzi, że do marca 2022 r. ugrupowanie nie generowało żadnych przychodów, a zarząd partii i członkowie założyciele nie prowadzili do tego czasu działalności statutowej (obszerne wyjaśnienia w dalszej części tekstu). Brak przychodów na koncie partii miał być związany z brakiem rachunku bankowego.

Polska 2050 została wpisana do ewidencji partii politycznych postanowieniem Sądu Okręgowego w Warszawie 26 marca 2021 r. Od tego dnia miała więc nie tylko przywileje, ale też obowiązki wynikające z ustawy o partiach politycznych. Perypetie z prawomocną rejestracją nazwy ugrupowania Hołowni nie mają znaczenia, ponieważ liczy się data wpisu do ewidencji.

Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, zapytaliśmy o to Państwową Komisję Wyborczą. Krajowe Biuro Wyborcze wyjaśnia:

"Partia polityczna nabywa osobowość prawną z chwilą wpisania do ewidencji [art. 16 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 372)] i może korzystać z praw wynikających z ustaw po uzyskaniu wpisu do ewidencji partii politycznych (art. 1 ust. 2 ustawy).

Partia polityczna Polska 2050 Szymona Hołowni (EwP 421) została wpisana do ewidencji partii politycznych postanowieniem Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 26 marca 2021 r., była zatem wpisana do ewidencji partii politycznych według stanu na dzień 31 grudnia 2021 r. i ciążył na niej obowiązek złożenia sprawozdania finansowego za rok 2021".

Polska 2050 złożyła w PKW sprawozdanie to oznacza, że kierownictwo jest w pełni świadome, że od końca marca 2021 r. powinno działać na takich samych zasadach jak pozostałe partie.

Polska 2050, jak Wiosna Biedronia

Tym bardziej, że w ubiegłym roku Polska 2050 prowadziła normalną politykę. Nie tylko koło parlamentarne prowadziło aktywną działalność, ale też partia i stowarzyszenie Polska 2050. Kilka przykładów z 2021 r. W drugiej połowie kwietnia Polska 2050 wraz z innymi partiami opozycyjnymi zaangażowała się w kampanię wyborczą Konrada Fijołka, który startował w przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa. W maju Hołownia przypinał znaczki Polski 2050 radnym, którzy dołączyli do niego i utworzyli koło powiatu opolskiego.

https://www.salon24.pl/newsroom/1148161,holownia-wzial-na-poklad-radnego-ktory-walczyl-z-homopropaganda-lgbt

Przykłady można mnożyć, ale największe wątpliwości budzi konwencja, która odbyła się we wrześniu 2021 r. w klubie Palladium. Była długo zapowiadana, ponieważ miał się na niej pojawić tajemniczy gość. Okazała się nim być Jaśmina, aplikacja polityczna, platforma dla członków i sympatyków partii, przez którą ci mogą decydować o kształcie programu wyborczego Polski 2050.

Okazuje się, że to nie partia sfinansowała to wydarzenie. Polska 2050 nie chciała nam ujawnić informacji jaki podmiot zorganizował konwencję, nie podano nam też poniesionych kosztów. Skoro - jak twierdzi rzeczniczka partii - ugrupowanie Hołowni nie miało żadnych przychodów w zeszłym roku, to nie mogło sfinansować tego wydarzenia. Za event zapłaciło więc stowarzyszenie Polska 2050 lub fundacja Polska Od Nowa. Są to osoby prawne, a ustawa zabrania finansowania wydarzeń partyjnych przez takie podmioty.

Lubię to! Skomentuj50 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka