Ujawniamy: jak Polska 2050 Szymona Hołowni mija się z prawdą

Warszawa, 27.03.2022. Lider Polski 2050 Szymon Hołownia przemawia na I Kongresie Partii Polska 2050, 27 bm. w Digital Knowledge Village w Warszawie. (aldg) PAP/Paweł Supernak
Warszawa, 27.03.2022. Lider Polski 2050 Szymon Hołownia przemawia na I Kongresie Partii Polska 2050, 27 bm. w Digital Knowledge Village w Warszawie. (aldg) PAP/Paweł Supernak
Choć Polska 2050 nas zapewniała, że zarząd partii w 2021 r. nie prowadził działalności statutowej, to okazuje się to być nieprawdą. Mamy na to dowód, dzięki współpracy z Watchdogiem - Sieć Obywatelska. To oznacza, że ugrupowanie Szymona Hołowni celowo nie stosuje się do przepisów o finansowaniu partii politycznych.

Przed tygodniem poruszaliśmy temat finansowania ugrupowania Polska 2050 przez skupione wokół lidera stowarzyszenie i fundację. Jest to niezgodne z ustawą o partiach politycznych.  

Pisaliśmy, że sponsorem konwencji Polski 2050, podczas której przedstawiono aplikację polityczną Jaśmina (we wrześniu 2021 r.), nie była partia Szymona Hołowni. To oznacza, że wydarzenie sfinansował inny podmiot, co jest niezgodne z przepisami o finansowaniu partii. Tak było w przeszłości z konwencją Wiosny na Torwarze, która zatopiła formację Roberta Biedronia.

Szczegóły w tekście "Polska 2050 Szymona Hołowni ukrywa źródła finansowania. To niezgodne z przepisami ustawy".

Polska 2050 nie wykazała żadnych przychodów w 2021 r. Zamiast zbierać pieniądze w jawny sposób, do czego przepisami zobligowana jest partia, by później rozliczać się przed Państwową Komisją Wyborczą, środowisko Hołowni gromadzi środki poprzez wpłaty na stowarzyszenie Polska 2050 i fundację Polska Od Nowa. Problem w tym, że takie organizacje są poza kontrolą PKW, a finansują działania Polski 2050, które powinny być wydatkami partii.

Polska 2050: nie prowadziliśmy działalności

Wyjaśnienia rzeczniczki prasowej partii nie są zadowalające. Przeciwnie, są obciążające dla zarządu ugrupowania. PL 2050 informuje, że w 2021 r. korzystała ze wsparcia stowarzyszenia i fundacji, z odpowiedzi wynika, że również finansowego. Ponadto, posłanka Paulina Hennig-Kloska zapewniała, że ugrupowanie nie prowadziło działalności statutowej. To nieprawda. 

- Partia Polska 2050 Szymona Hołowni nie mogła rozpocząć działalności przed uprawomocnieniem się wpisu do Rejestru Partii Politycznych, co nastąpiło dopiero w dniu 17 marca 2022 roku wraz z zakończeniem postępowania odwoławczego dotyczącego wpisu na mocy ostatecznego rozstrzygnięcia Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Brak prawomocności wpisu uniemożliwiał zawarcie umowy rachunku bankowego, bez którego prowadzenie działalności partii politycznej zgodne z ustawą o partiach politycznych nie było możliwe. Zatem przed tym dniem nie przyjmowaliśmy nowych członków do partii, nie pobieraliśmy składek od członków założycieli, nie przyjmowaliśmy darowizn i nie generowaliśmy jakichkolwiek innych przychodów, o których mowa w ustawie o partiach politycznych, z tego samego względu zarówno zarząd partii, jak i członkowie założyciele, nie prowadzili do tego dnia działalności statutowej.

- Wcześniejsza działalność polityczna prowadzona była jedynie przez Koło Parlamentarne Polska 2050, natomiast działalność obywatelska przygotowująca utworzenie partii Polska 2050 Szymona Hołowni prowadzona była przez Fundację Polska od Nowa zgodnie z jej zadaniami statutowymi oraz Stowarzyszenie Polska 2050 - tłumaczy nam Paulina Hennig-Kloska, rzeczniczka prasowa partii Polska 2050 Szymona Hołowni.

Polska 2050 sama się obciąża

Być może umknęłoby naszej uwadze, że Polska 2050 prowadziła jednak działalność statutową, ale z pomocą przyszła Sieć Obywatelska, popularny watchdog, który walczy o jawność w przestrzeni publicznej. Polska 2050 udostępniła dziennikarzom obywatelskim uchwałę nr 3. 


imageWatchdog: Polska 2050 unika złożenia wyjaśnień

"Przejrzystość partii politycznych jest podstawą demokratycznego państwa i dlatego staramy się regularnie sprawdzać, jak to z tą jawnością jest. Pytamy zarówno te partie, które są już od lat na polskiej scenie politycznej i te nowe, do których można zaliczyć partię Polska 2050. Do tej pory skierowaliśmy do niej dwa wnioski w trybie dostępu do informacji publicznej. 

Na pierwszy z nich odpowiedź została nam udzielona, choć po przewidzianym w ustawie terminie i wysłaniu przez nas skargi na bezczynność, która później została przez nas wycofana. Odpowiedź, którą otrzymaliśmy była niejasna. Próbowaliśmy dopytać, ale partia nie podjęła korespondencji pod adresem wskazanym w rejestrze partii. 

Niestety Polska 2050, jak wiele innych partii politycznych, które mają jawność na sztandarach, sama nie wciela jej w życie" - komentuje dla Salon24.pl Martyna Bójko z Sieci Obywatelskiej, popularnego watchdoga, który walczy o jawność w życiu publicznym. 

Więcej o działaniach Polski 2050 dowiadujemy się z artykułu "Orka na partyjnym ugorze" na stronie siecobywatelska.pl. 

Watchdog 1 lipca 2021 r. zawnioskował - do wszystkich ugrupowań - o udostępnienie: informacji o wszystkich umowach zawartych przez partię z kontrahentami od 1 stycznia 2020 r. do dnia wykonania wniosku poprzez podanie strony każdej umowy, przedmiotu umowy, kwoty umowy oraz daty jej zawarcia, historii rachunków bankowych partii ze wszystkich kont od 1 stycznia 2020 r. do dnia wykonania wniosku, a także skanów uchwał podjętych w okresie od 1 stycznia 2020 r. do dnia wykonania wniosku dotyczących wysokości składek wraz ze zmieniającymi uchwałami, skanów umów i porozumień z innymi partiami politycznymi, stowarzyszeniami, fundacjami, ruchami politycznymi zawartych w okresie od 1 stycznia 2020 r. do dnia wykonania wniosku. 

Lubię to! Skomentuj31 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka