Zapomnisz i zapłacisz 500 zł kary. Nowy obowiązek dla kierowców już w mocy

CC BY-SA 3.0 PL Adrian Grycuk. Aleja Armii Krajowej w Warszawie widok z ul. Kolektorskiej w kierunku wschodnim.
CC BY-SA 3.0 PL Adrian Grycuk. Aleja Armii Krajowej w Warszawie widok z ul. Kolektorskiej w kierunku wschodnim.
Z dniem 4 maja 2022 roku w życie wchodzi rozporządzenie o nowych naklejkach na szybę. Będą one wymagane do wjazdu samochodem w strefach czystego transportu.

Od dłuższego czasu mówi się o poprawie jakości powietrza największych miastach. Jednym z pomysłów jest wprowadzenie tzw. stref czystego transportu. W Krakowie na początku 2023 roku ma powstać pierwsza tego typu strefa. Miasto Warszawa także pracuje nad takim rozwiązaniem. Stolica chce, aby nie wjeżdżały do niej auta z silnikiem diesla, który uznawany jest za najbardziej trujący. 

– Na pewno mówimy o tym, żeby tego typu restrykcje objęły wszystkie samochody wyprodukowane przed 2005 rokiem – powiedział cytowany przez rp.pl Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Wysokie mandaty za brak naklejki

Sposób, w jaki będą wydawane naklejki określać będzie rada gminy w uchwale, w której ustanowi strefę czystego transportu. Koszt naklejki ma nie przekraczać 5 zł. 

Za wjazd do takich stref bez nalepki lub z niewłaściwą naklejką został przewidziany mandat 500 zł. Pojazdy, którymi poruszają się osoby niepełnosprawne, są zwolnione z zakazu wjazdu na mocy ustawy.

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj60 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka