Wiceprezes PFR podał dane na temat uchodźców z Ukrainy w Polsce. (fot. Twitter/Policja Lubelska)
Wiceprezes PFR podał dane na temat uchodźców z Ukrainy w Polsce. (fot. Twitter/Policja Lubelska)

Ukraińcy w Polsce. Ilu z nich pracuje, pobiera 500 plus i zasiłek rodzinny?

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 146
Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju poinformował, że w 2022 roku wsparcie dla Ukrainy i uchodźców miało sięgnęło 35-40 mld zł.

Dane o uchodźcach z Ukrainy

Z informacji wiceprezesa PFR wynika, że wydatki na broń przekazaną Ukrainie to około 10 mld zł. Z kolei wsparcie dla ukraińskich uchodźców bezpośrednio z budżetu państwa to około 6 mld zł. Pomoc ze strony samorządów i organizacji pozarządowych to około 10 mld zł. Pozostałe 10 mld zł to prywatna pomoc Polaków.

Marczuk poinformował, że na koniec listopada bieżącego roku uchodźcy pobierali świadczenia 500+ na 328 tys. dzieci. Na 12 tys. dzieci pobrano świadczenia w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Na 141 tys. dzieci – świadczenie 300+. Z kolei na 35 tys. dzieci pobierane były zasiłki rodzinne. Ponad milion osób otrzymało również specjalne świadczenie 300 zł na start.

Według informacji wiceprezesa PFR, w polskich szkołach uczy się 191 tys. dzieci, 43 tys. uczęszcza do przedszkoli. 

Ilu ukraińskich uchodźców przebywa w Polsce?

Wiceprezes PFR poinformował, że obecnie w Polsce przebywa 950 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Podkreślił, że jest to o ponad 400 tys. mniej niż w szczycie latem, kiedy to w naszym kraju przebywało – według bazy PESEL – 1,4 mln uchodźców.


Wpływy z podatków i zatrudnienie

Marczuk podkreślił, iż szacować można, że około 60-70 proc. uchodźców pracuje. Podał również, że wpływy ze składek i podatków od pensji uchodźców szacować można na 4 mld zł w 2022 roku i na 6 mld zł w 2023. Obecnie, na podstawie zgłoszenia do urzędu pracy zatrudnionych jest 770 tys. uchodźców z Ukrainy.

Wiceprezes PFR dodał, że szacowane przyszłoroczne wydatki na 500+ dla tych osób wynosi 2,3 mld zł, a na edukację ukraińskich dzieci – 2,4 mld zł. RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj146 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka