Janina Ochojska. Fot. Tomasz Molina/CC BY-SA 4.0
Janina Ochojska. Fot. Tomasz Molina/CC BY-SA 4.0

Magazyny z żywnością dla Ukraińców puste? Ochojska znalazła winnych

Redakcja Redakcja Charytatywność Obserwuj temat Obserwuj notkę 127
Janina Ochojska, założycielka i prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej, europarlamentarzystka udzieliła „Rzeczpospolitej” wywiadu, w którym twierdzi, że „przyjęcie Ukraińców w Polsce i zorganizowanie dla nich pomocy mogłoby być o wiele sprawniejsze, gdyby rząd zechciał współpracować z organizacjami pozarządowymi (NGO)”.

Wywiad z Janiną Ochojską dla „Rzeczpospolitej” przeprowadził Jacek Nizinkiewicz.

Polecamy:

Ochojska: "Ludzie nie przynoszą już żywności i rzeczy"

Założycielka PAH przypomniała, że „na apel o pomoc dla Ukrainy społeczeństwo Polskie odpowiedziało w sposób, którego nikt się nie spodziewał. Organizacje zebrały duże pieniądze, dzięki którym mogą teraz pomagać”.

„Polacy przyjęli Ukraińców do swoich domów, to również się liczy” - podkreśliła Ochojska. Jej zdaniem gorzej jest teraz: „magazyny, w których Ukraińcy dostawali żywność są puste”. – Ludzie nie przynoszą żywności i rzeczy, pomimo że są stale potrzebne. Jesteśmy narodem zrywów – mówi europarlamentarzystka.

Założycielka PAH: Brak współpracy między rządem a NGO-sami

Zdaniem Ochojskiej, problemem jest brak współpracy między rządem a organizacjami trzeciego sektora.

– Przyjęcie Ukraińców w Polsce i zorganizowanie dla nich pomocy mogłoby być o wiele sprawniejsze gdyby rząd zechciał współpracować z NGO-sami. Były jakieś spotkania koordynacyjne, ale tak naprawdę nie wiele z nich wynikało – powiedziała Ochojska. 

Jej zdaniem na stronach rządowych „było bardzo mało informacji dla organizacji pozarządowych, które byłyby użyteczne”. – Na szczęście rząd nam chociaż nie przeszkadzał – przekonywała twórczyni Polskiej Akcji Humanitarnej.

Ochojska o Straży Granicznej

W ubiegłym roku, w czasie Operacji Śluza, która miała na celu destabilizację na granicy polsko-białoruskiej przez reżim w Mińsku i Moskwie, Janina Ochojska mocno zaangażowała się w mediach społecznościowych w krytykę Straży Granicznej

"Mam nadzieję, że kiedyś ludzie ze Straży Granicznej odpowiedzą za łamanie prawa i tortury zadawane niewinnym ludziom" - napisała Janina Ochojska na Twitterze. Dodała, że „opisy takich czynów czytała w relacjach osób, które przeżyły II wojnę światową”. „Wzorce z katów niemieckich i sowieckich obozów” - oceniła.

W wywiadzie dla Polityki Ochojska porównała funkcjonariuszy Straży Granicznej z nazistowskim zbrodniarzem wojennym Adolfem Eichmannem. Za te słowa krytykowali ją politycy Platformy Obywatelskiej – Radosław Sikorski i Grzegorz Schetyna.

W marcu 2022 roku europosłanka, która domagała się przyjęcia imigrantów z granicy polsko-białoruskiej, na forum Parlamentu Europejskiego oskarżyła gabinet Mateusza Morawieckiego o niechęć do przyjmowania uchodźców.

Janina Ochojska przeciwstawia się również budowie zapory na granicy polsko-rosyjskiej, w okolicach Kaliningradu.

KW

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj127 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo