Benedykt XVI "przemówił zza grobu". Papież gromił "homoseksualne kluby" w seminariach

We Włoszech ukazała się książka zmarłego emerytowanego papieża Benedykta XVI. (fot. Facebook)
We Włoszech ukazała się książka zmarłego emerytowanego papieża Benedykta XVI. (fot. Facebook)
We Włoszech ukazała się książka "Co to jest chrześcijaństwo", będąca zbiorem nieznanych dotąd tekstów autorstwa Josepha Ratzingera, które napisał po jego ustąpieniu z urzędu papieża w 2013 roku. Zmarły 31 grudnia 2022 roku Benedykt XVI wyjawił, że w Niemczech był celem "furii" i "słownych ataków" ze strony jego przeciwników. Wspomniał również o "klubach" homoseksualnych w seminariach oraz o biskupach odrzucających katolickie tradycje.

Premiera książki Benedykta XVI

— Ten tom, który zawiera teksty napisane przeze mnie w klasztorze Mater Ecclesiae, ma zostać opublikowany po mojej śmierci — napisał Benedykt XVI w liście z maja 2022 roku. Teksty powstały w jego rezydencji w Ogrodach Watykańskich, gdzie mieszkał przez prawie 10 lat.

— Ja za życia nie chcę nic więcej publikować. Furia przeciwnych mi kręgów w Niemczech jest tak silna, że pojawienie się każdego mojego słowa natychmiast wywołuje słowny atak z ich strony — wyznał emerytowany papież. — Chcę - dodał - oszczędzić tego sobie samemu i chrześcijaństwu — dodał.

Odrzucanie tradycji katolickiej

Benedykt XVI napisał również o biskupach odrzucających tradycję katolicką.

— Byli pojedynczy biskupi i to nie tylko w Stanach Zjednoczonych, którzy odrzucali tradycję katolicką w jej złożoności, dążąc w swoich diecezjach do rozwoju rodzaju nowego, nowoczesnego katolicyzmu — napisał.

— Może warto podkreślić fakt, iż w niemałej liczbie seminariów studenci przyłapani na czytaniu moich książek byli uznawani za nienadających się do kapłaństwa. Moje książki były ukrywane jako literatura szkodliwa i były czytane tylko w ukryciu — napisał emerytowany papież.

Benedykt XVI o swojej abdykacji

Przywołując moment ogłoszenia swojej rezygnacji 11 lutego 2013 roku, przyznał, że był wtedy „wyczerpany”.

— Nie miałem żadnego planu, co będę robić w nowej sytuacji. Byłem zbyt wyczerpany, by móc planować inne prace — zaznaczył.

Jak wyjaśnił, po wyborze Franciszka wznowił powoli swoją pracę teologiczną.

Szokujące fakty o seminariach

Benedykt XVI w swojej książce opisał również problem braku odpowiedniego przygotowania w seminariach.

— W różnych seminariach powstawały "kluby" homoseksualne, które działały mniej lub bardziej otwarcie i które, co jasne, zmieniły tam klimat — napisał.

— W jednym z seminariów w południowych Niemczech kandydaci do kapłaństwa i kandydaci do duszpasterskich urzędów świeckich mieszkali razem. Podczas wspólnych posiłków seminarzyści byli razem z tymi pracownikami, którym towarzyszyły żony i dzieci, a w niektórych przypadkach także narzeczone. Taki klimat w seminarium nie mógł pomóc formacji kapłańskiej — dodał.

Benedykt XVI podał też przykład biskupa, wcześniej rektora seminarium, który „obiecał seminarzystom pokazać filmy pornograficzne, przypuszczalnie z takim zamiarem, by uczynić ich odpornymi na zachowania sprzeczne z wiarą”.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj69 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo