Stany Zjednoczone uznają Grupę Wagnera za międzynarodową grupę przestępczą. (fot. Flickr)
Stany Zjednoczone uznają Grupę Wagnera za międzynarodową grupę przestępczą. (fot. Flickr)

USA uzna Grupę Wagnera za międzynarodową organizację przestępczą. Będą nowe sankcje

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 30
Stany Zjednoczone w przyszłym tygodniu nałożą nowe sankcje na osoby związane z Grupą Wagnera. Według Białego Domu rosyjscy najemnicy wykorzystują w Ukrainie pociski sprowadzane z Korei Północnej. — Popełniają okrucieństwa i łamią prawa człowieka w Ukrainie i innych miejscach — powiedział rzecznik prezydenckiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Grupa Wagnera i sprzęt z Korei Północnej

Administracja Joe Bidena opublikowała zdjęcia pociągów z Rosji, przewożących rakiety i broń przeciwpiechotną z Korei Północnej do jednostek Wagnera. Waszyngton twierdzi, że jest to sprzeczne z rezolucjami Radą Bezpieczeństwa ONZ, które nałożyły sankcje na Pjongjang. Informacje pochodzące z wywiadu zostały przesłane do panelu odpowiedzialnego za kontrolowanie przestrzegania sankcji.

— Koreańczycy z Północy bezczelnie kłamali na temat swojego poparcia dla Rosji — powiedział Kirby. — Spodziewamy się, że grupa Wagnera będzie nadal otrzymywać północnokoreańskie systemy uzbrojenia — dodał. Podkreślił jednocześnie, że USA nie wierzą w znaczący wpływ uzbrojenia z Korei Północnej na sytuację na froncie.

50 tys. najemników Wagnera w Ukrainie

John Kirby poinformował, że w Ukrainie przebywa obecnie około 50 tys. najemników z grupy Wagnera. 80 procent z nich zostało wyciągniętych z więzień.

Jak twierdzi Olga Romanowa z organizacji Russia Behind Bars, która działa na rzecz praw więźniów, skazani, którzy zdecydują się podpisać kontrakt z Wagnerem – oprócz ułaskawienia – otrzymują około 3000 dolarów miesięcznie. Jednak pod koniec ubiegłego roku liczba chętnych do podpisania umowy z firmą znacznie spadła, ponieważ pojawiły się doniesienia o egzekucjach, niespełnionych obietnicach i wysokich ofiarach.

USA uznają Grupę Wagnera za międzynarodową grupę przestępczą

Uznanie danej organizacji za międzynarodową grupę przestępczą powoduje zamrożenie jej aktywów w Stanach Zjednoczonych oraz zakazanie obywatelom USA udzielania jej wsparcia finansowego, dostarczania jej towarów lub świadczenia usług.

— Będziemy niestrudzenie pracować nad identyfikacją, przeszkadzaniem, ujawnianiem i atakowaniem tych, którzy pomagają Wagnerowi — zapewnił John Kirby.

Grupa Wagnera konkurencją sił zbrojnych Rosji?

Kirby zauważa, że organizacja Jewgienija Prigożyna stała się konkurencją dla tradycyjnych sił zbrojnych Rosji, a także, że pojawiają się napięcia między urzędnikami Putina a Prigożynem. Prigożyn publicznie krytykuje generałów za ich porażki na Ukrainie i chwali swoje własne osiągnięcia. Nawet nowy dowódca wojskowy Walerij Gierasimow został publicznie krytykowany przez Prigożyna.

Eksperci z Instytutu Badań nad Wojną (ISW) stwierdzili, że Władimir Putin zaczyna martwić się rosnącą samodzielnością Prigożyna. Ostatnio, jego wagnerowcy opublikowali film z ćwiczeń z najemnikami z Serbii, co spotkało się z gniewem prezydenta Aleksandra Vucicia, który dotychczas był uważany za sojusznika Rosji.

Sankcje wobec Grupy Wagnera

W sierpniu 2020 roku organizacja Prigożyna została objęta sankcjami przez Stany Zjednoczone. Władze USA twierdziły wówczas, że Prigożyn korzysta z tej organizacji, aby zarabiać na kopalniach w Sudanie i Republice Środkowoafrykańskiej. Teraz sugerują, że mógł on skierować swoje oddziały do ofensywy w Bachmucie i Sołedarze, celem przejęcia tamtejszych kopalni soli i gipsu.

John Kirby nie potwierdził czy Stany Zjednoczone planują dodać grupę Wagnera do listy zagranicznych organizacji terrorystycznych, co jest celem ponadpartyjnych środowisk w Kongresie i Senacie.

Z kolei w listopadzie Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał Radę Europejską do umieszczenia grupy Wagnera na unijnej liście organizacji terrorystycznych.

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka