Ważne oświadczenie minister spraw zagranicznych Niemiec. Chodzi o Leopardy

Kanclerz Olaf Scholz i minister Annalean Baerbock, fot. PAP/EPA
Kanclerz Olaf Scholz i minister Annalean Baerbock, fot. PAP/EPA
Niemcy nie będą się sprzeciwiać, jeśli Polska wyśle niemieckie czołgi Leopard 2 na Ukrainę - powiedziała w niedzielę minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock (Zieloni) w wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI.

Szefowa MSZ Niemiec o Leopardach dla Ukrainy

Zapytana o sytuację, gdyby Polska zdecydowała się na wysłanie swoich czołgów Leopard 2 bez zgody Niemiec, Baerbock stwierdziła: „Na razie pytanie takie nie zostało nam zadane, ale gdyby nas o to zapytano, nie stanęlibyśmy na przeszkodzie” – poinformowała agencja Reutera.

Poproszona o wyjaśnienie przez rozmówcę, czy miała na myśli, że Niemcy nie powstrzymają Polski przed wysłaniem czołgów bojowych na Ukrainę, Baerbock powiedziała: "Dobrze mnie pan zrozumiał". "Mamy zasady, tak zwane kontrole końcowe" - powiedziała Baerbock o wahaniach Niemiec co do wysyłania czołgów bojowych w strefę wojny.

Niemcy były pod dużą presją, aby dostarczyć Ukrainie czołgi Leopard 2 i pozwolić innym krajom na wysłanie czołgów niemieckiej produkcji dla sił ukraińskich. Jednak Berlin waha się przed wysłaniem wysoce zaawansowanych czołgów Leopard 2 na Ukrainę z obawy, że może to doprowadzić do rozszerzenia rosyjskiej wojny na Ukrainie.

Polska wielokrotnie potępiała Berlin za jego niezdecydowane stanowisko.

Morawiecki mówił o polskiej i europejskiej racji stanu

 W piątek w rozmowie z PAP polski premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w przypadku braku zgody Niemiec na przekazanie Leopardów na Ukrainę, Polska będzie budować "mniejszą koalicję" państw, gotowych przekazać część swoich nowoczesnych czołgów dla walczącego sąsiada. - Nie będziemy patrzeć biernie, jak Ukraina się wykrwawia. Ukraina i Europa wygrają tę wojnę – z Niemcami czy bez – podkreślił premier.

- Wysłanie Leopardów na Ukrainę to kwestia polskiej i europejskiej racji stanu. Nie pozwolimy, żeby Rosja zdobyła Kijów, a potem podpaliła całą Europę. Decyzja o wsparciu wojska ukraińskiego ma uzasadnianie i polityczne, i moralne. Mam nadzieję, że Niemcy zrozumieją to prędzej niż później – wyjaśnił stanowisko polskiego rządu premier Mateusz Morawiecki.

Kłótnia szefa Pentagonu z doradcą Scholza

Z kolei niemieckie media piszą o otwartym sporze między USA a Niemcami, jaki wywiązał się podczas spotkania w Ramstein, powołując się na informacje z amerykańskich kręgów rządowych, które z kolei mają źródło w wewnętrznym raporcie szefa Pentagonu Lloyda Austina o rozmowach w Niemczech.

Według tych doniesień, miało dość do „ostrej kłótni” między Austinem a Wolfgangiem Schmidtem – jednym z najbliższych doradców kanclerza Scholza, a spotkanie obydwu polityków było "napięte".

Odmowa dostarczenia czołgów Leopard na Ukrainę przez kanclerza Olafa Scholza wywołała poważną irytację w rządzie USA. Amerykanie byli szczególnie zdenerwowani faktem, że rząd federalny wysuwał swoje żądania publicznie – podkreśla w niedzielę portal dziennika „Sueddeutsche Zeitung”.

Ponadto „Sueddeutsche Zeitung” poinformował też o „niezwykle ostrej” rozmowie telefonicznej między Jake'em Sullivanem, doradcą ds. bezpieczeństwa prezydenta USA Joe Bidena, a doradcą kanclerza Niemiec – Jensem Ploetnerem. „Amerykański doradca ostro skrytykował działania Niemiec” – podsumował dziennik.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj100 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka