Rosja zaognia relacje z kolejnym krajem naszego regionu. Ostra wymiana ciosów

Rosja zaostrza relacje z kolejnym krajem naszego regionu. Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Rosja zaostrza relacje z kolejnym krajem naszego regionu. Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji poinformowało o wydaleniu z kraju ambasadora Estonii - podała w poniedziałek agencja AP. Ambasador Margus Laidre otrzymał nakaz opuszczenia Rosji do 7 lutego.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji informuje

MSZ FR zakomunikowało, że decyzja jest odpowiedzią na "kolejny nieprzyjazny krok" władz Estonii, którym - według niego - było zredukowanie personelu ambasady Rosji w Tallinie o połowę - z 17 do ośmiu osób, a więc do takiego samego stanu liczebnego, jaki obowiązuje ambasadę Estonii w Moskwie.

Polecamy:

Dyplomatyczny konflikt między Rosją a Estonią

W wydanym w poniedziałek oficjalnym oświadczeniu MSZ Rosji oskarża rząd w Tallinie o "celowe niszczenie relacji" pomiędzy oboma państwami. Twierdzi też, że Tallin "podniósł do rangi polityki państwowej" wrogość wobec Rosji i "totalną rusofobię".

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa stwierdziła, że "estoński reżim dostał to, na co zasłużył".

Estonia pomaga militarnie Ukrainie

Media przypominają, że Estonia postanowiła w ubiegłym tygodniu przekazać Ukrainie pakiet pomocy wojskowej o wartości 113 mln euro, w tym pojazdy wojskowe, amunicję i wszystkie swoje 155-milimetrowe haubice.

Jak miał powiedzieć Kaimo Kuusk, ambasador estoński w Ukrainie, Tallin chciał dzięki tej decyzji uniemożliwić innym krajom usprawiedliwienia i wyjaśnienia, "dlaczego nie mogą zapewnić Ukrainie broni niezbędnej do wygrania wojny".

Po wyjeździe ambasadora Laidre jego funkcje w ambasady Estonii w Moskwie przejmie charge d'affaires.

KW

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka