Ostatni dzwonek z ZUS. Płatnicy mają czas do końca stycznia

Do 31 stycznia część płatników składek musi złożyć druk ZUS IWA. (fot. gov.pl)
Do 31 stycznia część płatników składek musi złożyć druk ZUS IWA. (fot. gov.pl)
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część z płatników składek ma czas do 31 stycznia na złożenie druku ZUS IWA za 2022 rok. Na podstawie danych z formularza ustalona zostanie wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe dla konkretnego płatnika.

ZUS IWA za 2022 rok

W komunikacie ZUS wyjaśniono, że informację ZUS IWA za 2022 rok złożyć muszą płatnicy, którzy nieprzerwanie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. i co najmniej jeden dzień w styczniu 2023 r. byli zgłoszeni w ZUS jako płatnicy składek.

— Chodzi o ubezpieczenie wypadkowe i dotyczy płatników, którzy zgłaszali do niego w ubiegłym roku co najmniej 10 ubezpieczonych oraz 31 grudnia 2022 r. byli wpisani do rejestru REGON — przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Co powinien zawierać formularz?

Formularz ZUS IWA powinien zawierać informacje na temat rodzaju działalności gospodarczej według PKD, liczbie ubezpieczonych, liczbie zatrudnionych w warunkach zagrożenia. W dokumencie należy również wskazać dane dotyczące liczby osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym wypadkach śmiertelnych i ciężkich, w roku, za który składana jest IWA – czyli 2022.

Na podstawie tych danych ustalana jest wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, którą płatnik będzie opłacał przez kolejny rok składkowy, czyli od 1 kwietnia 2023 r. do 31 marca 2024 r.

Wyliczenie stopy procentowej składki

Płatnicy, którzy przekazali do Zakładu informację ZUS IWA za trzy ostatnie lata kalendarzowe z rzędu, do 20 kwietnia otrzymają na swoje konto na PUE ZUS zawiadomienie o wyliczonej wysokości stopy procentowej składki.

Pozostali płatnicy samodzielnie – zgodnie z przypisanym im kodem PKD – ustalą stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe, która różnić się będzie w zależności od stopnia ryzyka uzależnionego od rodzaju prowadzonej przez nich działalności.

Dla płatników zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe wynosi 50 proc. najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności.

Więcej szczegółów

Więcej informacji na temat formularza ZUS IWA oraz ustalania składki na ubezpieczenie wypadkowe uzyskać można na stronie internetowej ZUS-u oraz pod numerem telefonu 22-560-16-00 i w każdej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka